Jak zmieniła się obecna rola biżuterii męskiej

Biżuteria jeszcze do niedawna kojarzona była wyłącznie z kobietami. Pierścienie, wisiorki były swego rodzaju symbolem rozpoznawczym statusu jaki w danej grupie właścicielka klejnotów zajmowała. No i z pewnością dodawały – tak jak obecnie – szyku noszącej je kobiecie.

broda
Autor: Nan Palmero
Źródło: http://www.flickr.com
Panowie właściwie unikali takich rzeczy jak: modne łańcuszki dla mężczyzn czy bransolety dla mężczyzn, albowiem w inny sposób akcentowali swój status społeczny. Dżentelmen głównie miał być osobnikiem zaradnym, ochraniać rodzinę przed niebezpieczeństwami. Do właściwego odegrania owej roli społecznej nie potrzeba zewnętrznych atrybutów w postaci żadnych ozdób. Stąd też wszelakiego gatunek błyskotki z reguły postrzegane były przez mężczyzn (polecamy przejdź do strony) za niepotrzebny lub nawet jako oznaka zniewieścienia.

Jedynym wyjątkiem od owej reguły były dawniej sygnety dla mężczyzn, wkładane chętnie właśnie jako oznaka pozycji społecznej, pewnego rodzaju uszlachcenie właściciela. Początkowo sygnety spełniały funkcję praktyczną – były sposobem podpisywania się. Symbol wytłoczony na pierścionku identyfikował posiadacza. Pieczątka taka miała także moc prawną. Dokument podpisywany ową pieczęcią uważany był za prawomocny i obligujący. Z biegiem czasu ten konkretny aspekt sygnetów dla mężczyzn odszedł w zapomnienie. Współcześnie pozostała tylko jego rola dekoracyjna. Dziś już sygnet dla mężczyzn nie zawsze informuje otoczenie, iż jego posiadacz jest szlachcicem.

Z początkiem XXI w. pomału ulega zmianie podejście do biżuterii męskiej. Można spostrzec coraz to większą wolność w uznawaniu tego co jest a co nie jest męskie. Pan który ma potrzebę aby się przy pomocy modne męskie sygnety się ozdobić, nie musi mieć obaw iż narazi się na śmieszność. Nawet więcej – uznani projektanci mody męskiej coraz częściej w swych projektach sięgają po tego rodzaju gadżety jak łańcuszki dla mężczyzn, naszyjniki dla mężczyzn i inną męską biżuterię. Coraz częściej tego typu elementy spostrzegane są jako metoda na wyrażenie własnej indywidualności. Jest to mym zdaniem jeszcze jeden symbol zachodzących dzisiaj przemian w rolach społecznych pełnionych przez kobiety i mężczyzn. Jednakże powinniśmy zachować ostrożność w obdarzaniu znajomych mężczyzn podobnymi prezentami, chyba że dobrze znamy gusta osoby którą chcemy obdarować.