Skejci, pasja czy subkultura?

Mamo, tato jestem skatem!
Konsternacja. Jak powiedzieć o tym babci? Bez obaw. Nie taki skat (skejt) straszny jak go malują. To jedynie młody człowiek, lubiący deskorolki, rowery czy rolki. Grupa społeczna, coraz bardziej powszechna wśród młodzieży. Osoby pokojowo nastawione do społeczeństwa, nie wyznający żadnej ideologii. W tych kręgach najważniejsza jest znakomita zabawa oraz perfekcyjne wykonanie coraz to bardziej spektakularnych w odbiorze i trudniejszych trików.

skate
Autor: Nan Palmero
Źródło: http://www.flickr.com
Nie tylko na desce, także na rowerze, rolkach czy snowboardzie. Spotykają się na placach, lub z myślą o nich przygotowanych skateparkach, gdzie potrafią spędzać całe dnie. Nie są agresywni, jednak ich ekstremalne zabawy nie są serdecznie przyjmowane przez społeczeństwo, dlatego systematycznie są przeganiani z terenów na których się doszkalają. Wzorem do naśladowania dla skaterów jest Tony Hawk, który jest pomysłodawcą wielu trików wykonywanych na desce.Po czym poznamy skejta? Jak wielu innych nastolatków, a istotą ich wizerunku jest zaakcentowanie pewnej idei – pozytywnego stosunku do życia oraz czerpania radości z chwili. Jeszcze jakiś czas temu podstawą były szerokie spodnie, opuszczone w kroku. Dziś, niekoniecznie, gdyż wąskie rurki, które zrobiły furorę w świecie dostały się nawet na teren skateparku. Wielkie, szerokie bluzy z kapturem w rozmiarze XXL, czapki New Era oraz sportowe buty – (źródło). Odzież dla skatów to także T – shirty – w konkretnych barwach i z przesłaniem, akcentujące preferowany styl i pasję. Więcej na www.black-town.pl.
skate
Autor: Andrew Aquino
Źródło: http://www.flickr.com

Jedyne co może budzić nasze rozdrażnienie to ich „nadmierne zamiłowanie” do sztuki. A sztuką tą jest graffiti. o ile by tylko powstało więcej miejsc, w których grafficiarze mieliby pole do pokazania swoich dzieł, świat byłby o wiele piękniejszy. Lecz „bazgroleniu” na ścinach czy przedmiotach oddanych do użytku publicznego (ławkach) mówimy zdecydowane „nie”. Na szczęście są legalne miejsca, w których możemy znaleźć prawdziwe arcydzieła. Warto więc przyjrzeć się tej subkulturze, aby przekonać się, że gromadzi ona w swoich kręgach ludzi przyjaźnie nastawionych do społeczeństwa, życzliwych i spełniających swe pasje. Nie kierujmy się stereotypami, pozwólmy młodym ludziom wyrażać siebie.