Co należy wiedzieć podczas dobierania projektu domu i co musi on zawierać?

Każdy, kto planuje wybudowanie domu rozumie, że jednym z najważniejszych etapów jest dobór odpowiedniego projektu domu. Od niego to zależy jego wygląd oraz to, jakiego rodzaju zostaną użyte najważniejsze materiały, czyli jak dużo będzie kosztowała budowa.
Niezłym wyjściem jest zapoznać się z propozycją biur projektowych oraz wstępny dobór typu budynku.

To, czy ma mieć wbudowany garaż czy ilość kondygnacji albo podpiwniczenie, ma duży wpływ na cenę tak konkretnego projektu, jak i na koszt jego konstrukcji. To od niego zależy decyzja o wydaniu pozwolenia na budowę. Wszystkie projekty posiadają podstawowe dane o obiekcie, zatem jego powierzchnię całkowitą oraz metraż poszczególnych pomieszczeń. Można skorzystać z gotowego już projektu albo zamówić jego wykonanie na własne zlecenie. W tego typu sposób można by dokładniej dostosować budynek do posiadanej działki. Jeśli jednak zdecydujemy się na wybór przygotowanego już projektu, trzeba zwracać uwagę na to, jakie zmiany mogą zostać ponadto wykonane przez biuro projektowe. Wiele z nich oferuje także przygotowanie projektu w tzw. „lustrzanym odbiciu”.
wok
Autor: Silit
Źródło: Silit
Każdy projekt domu musi zawierać projekt architektoniczny (m.in. rzut kondygnacji, opis techniczny, rzut dachu czy też przekroje) oraz projekt budowlany (obliczenia statystyczne, rysunki techniczne, rysunki wykonawcze elementów konstrukcyjnych). Poza tym projekt domu musi również zawierać projekt wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania (m.in.

obliczenia instalacyjne) czy też instalacji gazowej i schemat instalacji elektrycznej i odgromowej (m.in. opis techniczny). Ponadto wymagane są materiały dodatkowe (m.in. zestawienie materiałów budowlanych czy też rysunki elementów instalacji).