Gdzie żarówki ledowe się sprawdzają najlepiej?

Oświetlanie żarówkami wyprodukowanymi na bazie techniki diodowej z wolna opanowuje oświetleniowy rynek światowy. Już nawet tak wielkie jednostki jak Philips albo General Electric prognozują, że za dziesięć do piętnastu lat diody LED będą tworzyły nie 5% jak to jest obecnie, lecz nawet 95% obrotu biznesów związanych z oświetlaniem.

Diody LED
Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Doświetlanie ledowe ma w tej chwili bardzo wielofunkcyjne zastosowania. Poczynając od doświetlania domów, poprzez oświetlenie a także dekorację mieszkań, do latarek oraz tablic reklamowych. Poszczególne warianty żarówek diodowych rozpoznajemy po ich oznaczeniach literowo-cyfrowych na przykład, żarówki led gu10, gdzie litery znamionują typ trzonka a liczba oznacza jego wielkość.

Zysków płynących ze stosowania oświetlania diodowego, w tym żarówek ledowych jest sporo. Z pewnością żarówki ledowe są dzisiaj w najwyższym stopniu energooszczędnym sposobem doświetlenia. Da się je stosować zarówno wewnątrz, jak też zewnątrz obiektów. Są one dziesięciokrotnie bardziej energooszczędne od klasycznych żarówek, a dwakroć bardziej od energooszczędnych świetlówek, dlatego są one coraz częściej stosowane w polskich lokalach mieszkalnych.

Ponadto, żarówki diodowe są nadzwyczaj odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne a także uderzenia, wobec tego da się je użytkować w bardzo wielu rozlicznych miejscach. Żarówki LED są zupełnie niegroźne dla oczu. Ponadto żarówki takie nie przemęczają wzroku, oraz nie oddziałują negatywnie na nastrój, bo nie nie mają tu miejsca fluktuacje ni promieniowanie UV. Żarówki Ledowe praktycznie wcale się nie ocieplają, stąd m.in. ich wytrzymałość.

technologia LED
Autor: William Ward
Źródło: http://www.flickr.com

Żarówki LED „żyją” blisko 45 000 godzin, tudzież częstokrotne włączanie i wyłączanie nie zmniejsza ich żywotności, aczkolwiek siła świecenia żarówki diodowej z czasem ulega zmniejszeniu, po mniej więcej 30 tysiącach godz. pracy ilość emitowanego światła maleje o 1/2.

Jeśli zdecydujemy się korzystać z diod, nader ważnym jest by zabezpieczyć lampy specjalnymi zasilaczami, ponieważ mają one zerową bezwładność na skoki napięcia. Diody LED są produkowane w rozmaitych barwach, a światło jest dowolnie formowane, co daje bezmierne wybory ich używania.

Obecnie żarówki LED produkowane są dla każdych najpopularniejszych gwintów opraw. Rodzaj gwintu żarówki Led rozróżniamy po alfanumerycznych oznakowaniach przykładowo żarówki led gu10. Cena żarówek LED jest współmierna cenom żarówek energooszczędnych. Prognozuje się, że staną one coraz tańsze.