Czym jest florystyka, a czym pozostałe terminy, jak bukieciarstwo czy ikebana? Jaka jest między nimi różnica? Co o tym myśleć?

Czym jest florystyka? Jest to dział botaniki, a konkretniej ujmując geografii roślin i geobotaniki, jakiego zadaniem jest inwentaryzacja flory dla określenia spisu gatunków roślin łącznie z określeniem ich stanowisk na określonym obszarze. Jesteśmy w stanie również przyznać, iż zajmuje się badaniem zasięgów roślin, a również grupowaniem roślin wedle kryterium zasięgowym. Tego typu wyniki różnorodnych badań florystycznych mają dużą wartość dla oceny stanu ochrony różnorodności biologicznej.

W takim rozumieniu można też powiedzieć o pojęciu bukieciarstwa, czyli o sztuce układania kwiatów i pozostałych elementów roślinnych w różne i ciekawe kompozycje. Są to więc bukiety, wiązanki, wieńce czy girlandy. Jest to sztuka powszechnie znana od starożytności, zaś rozwój jej nastąpił w dwóch kierunkach, czyli dekoracyjnym, zwłaszcza w naszej części świata i symbolicznym – Azja, zwłaszcza w Japonii. Tam została stworzona tak zwana ikebana.

W odróżnieniu od dekoracyjnych bukietów w stylu zachodnim, ta japońska sztuka układania kwiatów polega na budowanie harmonii linearnych konstrukcji, rytmu i koloru. W czasie, jak ludzie Zachodu skupiają się znaczniej na ilości i barwach roślin, tak Azjaci preferują podkreślać lineralne aspekty kompozycji. W taki sposób więc rozwinęli sztukę, jaka obejmuje nie jedynie kwiaty, lecz także naczynia czy łodygi.

Cała ta filozofia układania kwiatów opiera się na trzech najważniejszych punktach, które symbolizują ziemię, niebo i ludzkość. Wspaniałe bukiety jesteśmy w stanie też tworzyć korzystając ze sztucznych kwiatów. Być może nie gwarantują one takiej radości, jak prawdziwe kwiaty, jednocześnie są interesującą alternatywą.
Autor: Ter Steege Poland

Wyszukując kwiaty sztuczne czy sztuczne kwiaty z pewnością odnajdziesz wiele ofert. Niektóre osoby bardzo lubią sztuczne kwiaty, ponieważ nigdy one nie więdną, więc jak nie chcemy się zamartwiać o tego typu sprawy, to jest to jednakowoż bardzo dobra sposobność. Niemniej, jeśli myślimy jedynie o prawdziwych kwiatach, to pamiętajmy koniecznie, aby kupować właściwe artykuły florystyczne, które przydają się z pewnością w zakresie pielęgnacji, ale nie tylko. Artykuły florystyczne odnajdą zastosowanie w wielu sytuacjach, dzięki czemu nasze bukiety, troska o nie będzie na najbardziej zaawansowanym poziomie. Już teraz warto się zainteresować tego typu artykułami. To z pewnością będzie najlepsze dla naszych kwiatów, a również dla naszego samopoczucia. Jak zobaczymy cudownie rosnące kwiaty, to przecież będziemy się radować z takiego obrotu sprawy.