Czym się kierować w wyborze książki?

Człowiek wykształcony powinien znaleźć czas na czytanie książek. Nie tylko specjalistycznych, związanych z zajęciem zawodowym. Przyznać jednak muszę, iż nie łatwo jest zorientować się w gąszczu tytułów. Jeśli chcemy dowiedzieć się co warto przeczytać?, możemy wspomóc się omówieniami w internecie. To klasyczne podejście w wyborze książki. Bardzo często także radą nam może posłużyć bibliotekarz lub dobry pracownik księgarni. Współcześnie, w dobie internetu, możemy się nim również wspomagać przy wyborze książki. Istnieje kilka serwisów dla ludzi lubiących dobrą książkę. Najbardziej popularne to Biblionetka.pl jak też Lubimy Czytać.pl. Logując się tam, mamy dostęp do własnych półek, do półek znajomych czy też do recenzji konkretnych książek. Serwisy te zamieszczają nawet przygotowane specjalnie dla nas propozycje książek, co może być dla nas przydatną wskazówką.

Książka
Autor: nkzs
Źródło: http://www.sxc.hu

Jakimś drogowskazem mogą być nagrody dla pisarzy i wszelkiego rodzaju rankingi, np. Literacka Nagroda Nike, czy konkurs na najlepszą książkę historyczną. Jednakże wybór jury nie musi być zgodnym z gustami czytelników, czego najlepszym dowodem jest najważniejsza polska nagroda literacka. Często wybory kapituły nie zgadzają się z gustami większości czytelników. Inaczej było w 2013r. Nagrodzono książkę pani Joanna Bator za „Ciemno, prawie noc”. Akcja książki umiejscowiona jest w prowincjonalnym Polskim mieście. Autorka krytykuje w swojej książce pewien rodzaj zbiorowej pobożności. Mierzy się ze współczesnym chamstwem widocznym w sieci. Ujawnia je w dość realistyczny sposób. Mnie szczególnie spodobał się motyw koci. Te miłe futrzaki są w tejże pozycji pierwiastkiem dobra (jak również opiekunki kotów). Podobne tematy można odnaleźć także tutaj – http://kumiko.pl.

Pozycja ma w sobie pierwiastki mistyczne a wszystko to zawarte jest w formie kryminału z zaskakującym finałem. Jest to też opowieść o dojrzewaniu głównej postaci i jej zmaganiu się z przeszłością. Mym następnym typem w prywatnym rankingu co warto przeczytać?, jest książka o życiu Władysława Bartoszewskiego. Wywiad rzeka z niezwykłą osobą. Mimo bardzo trudnego losu zachował on optymizm i – co najważniejsza – wiarę w ludzi. Bartoszewski mówi o tym, jak pojmuje patriotyzm i odpowiedzialność za nią. A dla relaksu polecam „W syberyjskich lasach” (Sylvain Tesson), opowiadanie o paru miesiącach z życia autora wśród dzikiej przyrody, próbach „ujarzmienia” czasu i czerpania radości z każdego momentu istnienia.