Dekoracje ścienne w różnych wnętrzach

Różnego rodzaju elementy ozdobne stanowią ważny element każdego pomieszczenia. Właściwie niezwykle rzadko zdarza się spotykać wnętrza zupełnie pozbawione ozdób. A już szczególnie nie są to pomieszczenia w domach prywatnych, gdzie w ramach upływu czasu elementów dekoracyjnych przybywa niejako automatycznie. Są to chociażby różnorodne bibeloty rodzinne, fotografie, obrazy i inne. Szczególnym typem dekoracji są te używane na ścianach. Ściany stanowią bowiem przestrzeń, która może być zagospodarowana na rozmaite sposoby. Nierzadko zdarzają się w rozmaitych lokalach ściany wręcz „przeładowane” różnymi dekoracjami, co w pomieszczeniach innego typu mogłoby razić.

dekoracje ścienne
Autor: Orin Zebest
Źródło: http://www.flickr.com
Właściwie we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach publicznym rozwaga przy dobieraniu ozdób jest bardzo ważna. Ważne jest na przykład zwrócenie uwagi na to, czy określone wnętrze jest przeznaczone również (kliknij tu) dla najmłodszych. Przykładowo poczekalnia u pediatry może być wyposażona w ozdoby atrakcyjne dla dzieci, co w znaczny sposób umili im czekanie na wizytę.

obraz na ścianę
Autor: Forest Runner
Źródło: http://www.flickr.com

Obrazy i reprodukcjeStandardowym pomysłem w zakresie ozdabiania ścian w pomieszczeniach jest zastosowanie obrazów. Zarówno oryginalne dzieła, jak i reprodukcje obrazów mogą stanowić bardzo cenny i przykuwający uwagę element każdego pomieszczenia – szczegóły opisane na tej stronie. Oczywiście koneserzy i kolekcjonerzy malarstwa będą preferowali gromadzenie oryginalnych obrazów, ale nawet zwykłego, nie za bardzo zamożnego człowieka stać na udekorowanie ścian w domu w sposób oryginalny. Powinno się pamiętać, by barwy i treść obrazów dobierać do stylu danego pomieszczenia.

Fotografie i fototapety
Odmiennym popularnym sposobem na dekorowanie pomieszczeń jest umieszczanie na ścianach wydrukowanych zdjęć, często w większych rozmiarach. Taka ozdoba, w zależności od treści zdjęcia i metody oprawienia, bywa również bardzo przykuwającym wzrok elementem pomieszczenia. Powinno się mieć na uwadze, że zdjęcia poza popularnymi antyramami mogą być również oprawiane na odmienne sposoby. Różnorodne ramy do obrazów mogą być też stosowane do fotografii i fototapet w wielkich formatach (szczegóły na temat na tej stronie). Podstawową sprawą jest właściwy dobór ramy do rodzaju zdjęcia.