Szale – krótka historia kominów

Niezbędnymi elementami stroju ubieranymi nie tylko w zimie są bez wątpliwości dodatki tj. szale, szaliki, chusty, apaszki, bandany czy kominy.

bandana
Źródło: Stanteks
Bandany były w odległych czasach wkładane przez francuskich pracowników fizycznych. Spopularyzował je Wiktor Hugo autor „Nędzników” (dla tych którzy to w zabieganiu zapomnieli autora jednej z najbardziej popularnych opowieści francuskiego Naturalizmu). Jednym z głównych bohaterów tej pozycji był paryski rozrabiacz Gawrosz. Stąd – pewnie przez bardzo liczne ekranizacje (od 1909 do 2012 aż 32) stały się one niezwykle popularne użytkowane.

Bandany noszą w obecnych czasach nawet nieduże dzieci. Matki oraz nianie stroją swoich Jasiów czy Tomeczków w dżinsy, sportowe bluzy, a na szyję zawiązują chłopcom klasycznie czarną bandanę albo też nowoczesne barwne chusty bardzo często w dość krzykliwych jak na chłopięcą modę kolorach. Niedawno powszechnie używane zostały też kominy na każdą okazję. W zasadzie bez znaczenia jest w jakim wieku jest dziecko – może jeszcze nie chodzić – a wzorem starszego brata nosi bandanę. Do wyboru mamy, opiekunki mają dużą ilość wzorów. Mogą nabyć nie tylko bandany kolorowe ale również z obrazkami najczęściej przedstawiającymi postacie z popularnych kreskówek np. „Pingwiny z Madagaskaru” czy z „Kubusia Puchatka”.

szal
Autor: Tosca Blu
Źródło: Tosca Blu

Nie tyko mali chłopcy wkładają bandany ale również i ich troszeczkę grzeczniejsze siostrzyczki, które w ten sposób chcą się upodobnić do swoich modnych mam. Porównaj wzorzyste bandany. W tym dziale dziecięcych ubrań możemy znaleźć pełne odwzorowanie „dorosłych” trendów, tak więc są to również desenie czerpane z dawnych ubrań ludowych.

Rzecz jasna i dorosłe osoby ubierają ten rodzaj dodatku, zazwyczaj wiosną. U dorosłych podobnie jak u maluchów wiek ani płeć są bez znaczenia. Mężczyźnie najbardziej pasuje bandana w zestawieniu z kurtką ze skóry, obcisłych dżinsach no i rzecz jasna motoru (najlepiej Harley-Davidson i to w kolorze ciemnozielonym).

Można także ujrzeć bandanę w stylizacji męskiej nieco mniej rockowej. Mężczyzna lubiący zabawy nieco bardziej spokojne niż jazda na niebezpiecznym pojeździe, na świąteczny spacer z rodziną może sobie ubrać odpowiednią chustę do swojego ulubionego sportowego swetra i z pewnością będzie świetnie się prezentował gdy razem z równie szykowną rodziną przy okazji spaceru zaglądnie do spokojnej, kameralnej kawiarni na mocne aromatyczne espresso po obiedzie.