Z jakiego powodu powinno się zdecydować się na ogrzewanie własnego lokalu kominkiem?

Marząc o naszym nowym domu, znaczna część osób ma przed oczyma zaciszne wnętrza, panującą w nich ciepłą atmosferę i… kominek, który to ciepło dostarcza. Ciepło w pomieszczeniach i ciepło w naszych sercach. Harmonijnie współgrający w wnętrzem może stać się atrakcyjnym elementem dekoracyjnym w naszym domu. Do nas należy jedynie zdecydować o jego wykończeniu, oraz – co bardziej ważne – wybrać projekt kominka.

kominek
Autor: Brandon Carson
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli dobrze czujemy się w wnętrzach w stylu rustykalnym, wspaniale podkreślą urodę miejsca kafle ceramiczne lub cegły. Dzięki kaflom – bywa, że produkowanym ręcznie – nowoczesny kominek może przypominać wyglądem zabytkowy, stary piec, albo wręcz odwrotnie – stanowić nowoczesną bryłę. Cegła natomiast może być surowcem z którego stworzymy kominek, jak też posłużyć nam jedynie do wykończenia. Kolejnym jednym z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych jest beton, który może stać się sprytną imitacją droższych surowców, np. kamienia. Lecz jeśli fundusze nam to umożliwiają, proponujemy wykończenie z kamienia naturalnego. Ten wytrzymały, niepalny i odporny na gorąco i uderzenia materiał szybciej nam się znudzi, niż zniszczy. Zwróćmy tylko uwagę aby obudowy kominkowe (dobrze omówione) współgrały z wnętrzem a przy tym nie były w ciemnych kolorach, albowiem przytłoczą swym wyglądem pomieszczenie.

Lecz kominek to nie tylko i wyłącznie ładny wygląd, ale głównie praktyczność i wygoda. Po długich naradach przyszli właściciele decydują się na to, aby kominek był głównym źródłem ciepła w domu. W takich modelach wkłady kominkowe wyposaża się w tzw. płaszcz wodny (przejdź do strony). Jego działanie polega na tym, iż między dwiema warstwami metalu krąży woda, która pobiera temperaturę od płomieni oraz spalin z kominka. Dodatkowym plusem z posiadania kominka jest dostępność paliwa – drewno jest względnie niedrogim i wszędzie źródłem ciepła, jest także całkowicie naturalne. Kominek daje nam także całkiem dokładną regulację dostarczanego ciepła w naszych wnętrzach – można to robić przez odpowiednie odmierzanie ilości drewna lub automatycznie – dzięki zamontowanym termostatom. Ogrzewanie kominkowe to udane połączenie funkcjonalności z domową atmosferą, której nie stworzą nam żadne inne źródła ciepła.