Egzotyczne istoty są w stanie ożywić wnętrze twojego domu

Jedną z mnóstwa oferty zwierząt egzotycznych naszego sklepu jest żółw stepowy. Żółw stepowy to gatunek gada z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwi lądowych . Pancerz żółwia stepowego posiada kształt owalny . Jest barwy oliwkowozielonej z ciemniejszymi plamami na każdej tarczce. Żółwie te posiadają ciemnawe łapy , gdzieniegdzie z odcieniem żółtym . Cechą osobniczą jest obecność czterech pazurów na wszystkich kończynach . Dojrzałe żółwie osiągają wielkość od 15 do 23 cm, przy czym żółwie płci żeńskiej są większe niż samce .

kameleon w terrrarium
Autor: Miroslav Vajdic
Źródło: http://www.flickr.com

Gabaryty te osiągają najprędzej około 20 roku życia. Żółwie stepowe egzystują na jałowych , wyschłych , skalistych i porośniętych trawami obszarach prerii środkowoazjatyckich. W jaskiniach , w których zasypiają , zimują i odpoczywają , jest stosunkowo duża wilgotność . Żółwie stepowe kiedyś były uważane za zwierzęta wszystkożerne z dominacją pokarmu roślinnego w pokarmie ; nowsze badania wskazują jednakże , że są one ściśle roślinożerne . Odżywiają się czasowo dostępną florą , ale unikają traw . Z nastaniem lata , pożywienie staje się mniej soczyste . Dieta dziko żyjących żółwi stepowych zawiera dużo błonnika , ale niebogata w proteiny . Ponadto jest ona zmienna i zależna od pory roku. Żółwie stepowe są aktywne przeważnie wiosną, po okresie zimowego snu . Wtenczas podejmują szukanie partnerki do godów. Zazwyczaj żółwie stepowe wchodzą w letnią hipnozę i bardzo często przeradza się w sen zimowy , zaczynający się z przyjściem zimnych jesiennych dni .

W porze deszczowej , gdy ziemia jest miękka , żółw stepowy wykopuje jamy dochodzące do 2 metrów długości , które są zakończone większym pomieszczeniem , gdzie może się swobodnie obrócić . Jamy służą im za miejsce snu oraz letniego i zimowego odpoczynku . bywa , że jedną norę zamieszkuje jednocześnie kilka żółwi . Żółwie stepowe osiągają dojrzałość płciową w wieku 3-5 lat. W maju lub czerwcu samica składa 2-6 jaj(średnio 3) , z których, po okresie trwającej 80-110 dni inkubacji wykluwają się małe żółwiątka . Żółw stepowy powinien mieć przestronne , odpowiednio urządzone terrarium . Cena żółwia stepowego mieści się w cenie od 250 do 400zł za osobnika .