Szykowne wnętrza zaprojektowane w stylu tradycyjnym

To jak zaaranżujemy nasze cztery kąty zależy w pierwszym rzędzie od stylu aranżacji wnętrz który wybierzemy. Aktualnie możemy zdecydować się na wiele stylów: rustykalny, nowoczesny, tradycyjny i tak dalej. Ale do łask wraca również dekorowanie wnętrz polegające na odwołaniu się do przeszłości – czyli styl retro. Czym się on charakteryzuje?

wnętrze retro
Autor: home&you
Źródło: home&you
Istotą tego rodzaju wystroju wnętrz jest oczywiście skoncentrowanie się na meblach i ozdobach które wykorzystywano w dawnych epokach. W tym przypadku chodzi oczywiście o te epoki, w których zwracano uwagę na takie kwestie jak interesujące zdobnictwo i przepych w pokojach (np. barok). Stąd też w przypadku aranżacji w stylu retro dużą uwagę kładzie się właśnie na te kwestie. W takich pomieszczeniach ważna jest dbałość o najmniejsze drobiazgi – tu nawet fotel we francuskim stylu czy rama wokół lustro muszą być wytworne albo przynajmniej gustowne.

Istotne jest również stworzenie odpowiedniego klimatu, do tego celu wykorzystuje się stosowne oświetlenie w postaci dekoracyjnych żyrandoli i lamp, a także dodatki do głównych mebli, które mają stanowić dopełnienie aranżacji. Porównaj oświetlenie w stylu francuskim Może być to między innymi lampion dekoracyjny albo kotary w oknach. Im bardziej elegancko i wystawnie będzie wyglądać dane pomieszczenie tym lepiej, choć naturalnie nie można przesadzać – zbyt dużo dekoracji czy nieodpowiednio dopasowanych mebli, może wywołać odwrotny od spodziewanego efekt.

retro
Autor: Ceramstic
Źródło: Ceramstic

Jeżeli chodzi o aranżację w stylu retro powinniśmy zdecydować się na meble klasyczne wyprodukowane z trwałych jakościowo tworzyw typu drewno czy kamień. Kolory powinny być stonowane, jednak nie zaszkodzą srebrne czy złote dodatki. Zmierza się tu więc przede wszystkim do uzyskania jak najbardziej eleganckiego, wytwornego wyglądu pokoi. Na tego rodzaju styl decydują się w pierwszym rzędzie osoby, które lubią piękne wnętrza i mają przy tym sentyment do historii. Ustawiają wówczas na półkach i szafkach mnóstwo pamiątek i starych zdjęć, które mają przypominać im o przeszłości.

Oczywistym jest, że pomieszczenia w stylu retro przyciągają uwagę, stąd też jeżeli planujemy urządzić nasze mieszkanie w naprawdę elegancki sposób powinniśmy zdecydować się właśnie na ten styl – na pewno uzyskamy dzięki temu oczekiwany efekt.