Jak dobrze wybrać oświetlenie w swoim domu?

Oświetlenie to trzy czwarte sukcesu wyposażenia wnętrza. Trudno przyznać temu rację? Wystarczy zapoznać się z jednym z odcinków „Kuchennych rewolucji”, aby zdać sobie sprawę z tego jak za pomocą oświetlenia można zmienić restaurację – laboratorium w pomieszczenie pełne uroku, przytulne i pełne gości. Należy jedynie wykonać pewien zabieg: górne oświetlenie zamienić na lampy stołowe, dodać oświetlenie boczne, a efekt nas bardzo zaskoczy. Tak niewiele potrzeba.

lampka nocna
Autor: Henry Söderlund
Źródło: http://www.flickr.com
Idealnie jest już w na początku powstawania domu, tudzież przebudowy mieszkania zastanowić się, która część naszego domu, mebel czy fragment ściany jest wart wyeksponowania. Chociaż mamy problem z podjęciem decyzji w chwili kiedy nasz gniazdko dopiero powstaje, musimy ofiarować temu tematowi nieznaczną ilość czasu. Bo być może w przyszłości, w pokoju odnajdzie miejsce nasz wymarzony fotel w którym lubimy czytać, a który będzie nam służył jeszcze lepiej, jeżeli zawiśnie nad nim oryginalny kinkiet.

Ale oświetlenie to nie tylko klimatyczne lampy. To również tak modne ostatnio żarówki, które zwisając na kolorowym kablu tworzą ciekawy i oryginalny punkt dekoracyjny pomieszczenia. Geniuszami w dostosowywaniu oświetlenia do wnętrza są Skandynawowie. Czy kryształowy, luksusowy żyrandol (lampy wiszące do kuchni) może ”zagrać” w minimalistycznym, nowoczesnym wnętrzu? Jak najbardziej! Myśl ta działa też w drugą stronę – starocie, meble z „duszą” w otoczeniu designerskiej, prostej w formie lampy nabiorą nowego wyrazu. A może mamy chęć, aby lampę uczynić najważniejszym punktem wnętrza? Nowoczesne lampy wbrew pozorom odnajdą się w większości stylizacji. Jedna z najbardziej znanych lamp – Arco, elegancka, stylowa, a jednocześnie minimalistyczna lampa stojąca, doskonale zastępuje lampy wiszące a przy tym da do zrozumienia, że właściciele domu to osoby kreatywne i wiedzą „co w trawie piszczy”.

Wybierzmy się do sklepów z oświetleniem, zastanówmy się, przedyskutujmy ich wybór, gdyż właściwie wybrane światło naprawdę może wiele zapewnić. Najlepiej kiedy oświetlenie zewnętrzne jest zwiastunem tego co zobaczymy wewnątrz domu – dobrze jest gdy ze sobą współgra. Lampy ogrodowe nie tylko oświetlą nam ogród, ale będą wspaniałym dodatkiem, który go stworzy.