Jak dopasować odpowiednie oświetlenie do poszczególnych wnętrz?

Nowe podejścia materiałowo-konstrukcyjne stworzyły efektowne możliwości konstruowania architektury pomieszczeń za pomocą oświetlenia. Klasyczny punkt oświetleniowy w środku sufitu, pomału odchodzi już do lamusa.

lampa pokojowa
Autor: Franco
Źródło: http://www.flickr.com
Typ światła jest współcześnie ściśle powiązany z funkcją pomieszczenia, dostosowany do realizowanych w nim czynności, a dodatkowo do nastroju. Inne światło towarzyszy nam w czasie spożywania posiłków, inne w trakcie przeprowadzania robót domowych, natomiast inne jeszcze w czasie czytania gazet.

Duża wolność w projektowaniu a także wyborze materiału abażurów jakie proponują współczesne sklepy z lampami np http://www.lampydodomu.pl/, począwszy od różnokolorowego szkła, przez drewno aż po elementy gipsowe sprawiła, iż dzisiejsze lampy przyjmują niespodziane formy. Bywają zawieszonymi rzeźbami, składnikami przesądzającymi o królującym we wnętrzu klimacie. Lampki o nowoczesnym wyglądzie, czasami dość powściągliwe w wyglądzie, dają odczucie ciepła jak też prywatności. Ponadto, sprawdzą się tak we wnętrzach nowoczesnych, jak również w stylowych wnętrzach.

Światło można współcześnie znaleźć na każdych poziomach pomieszczenia, mianowicie u sufitu, na różnych wysokościach ściany, a dodatkowo jako oświetlenie nocne – http://www.lampydodomu.pl/1324-lampki-nocne-nowoczesne ponad stopniami schodów bądź też umiejscowione w posadzce. Dzięki całościowym systemom oświetlania garderób oraz szafek w kuchniach światło dociera do najciemniejszych zaułków pomieszczenia.

lampka
Autor: Casey Hugelfink
Źródło: http://www.flickr.com
Oświetlenie może modelować elementy architektoniczne pomieszczenia, nadawać meblom oraz roślinności zupełnie nowy wyraz, tworzyć niepowtarzalny nastrój. Bardzo istotne jest światło w pomieszczeniach kuchni, gdzie stosujemy ostre narzędzia i gdzie szczególnie istotna jest higiena. Nowoczesne oświetlenie kuchni – więcej to duża ilość punktów świetlnych usytuowanych nad obszarami roboczymi. W jadalni natomiast istotne będzie oświetlenie ponad stołem. Światło to powinno padać na blat stołu oświetlając go w sposób równomierny. Twarze muszą jednak zostać w lekkim półcieniu, z tej przyczyny znakomicie przydadzą się w tym miejscu lampy zwisające, przy większych stołach mające kilka źródeł światła. Klosz w pokoju stołowym winien być długi, lekko przeźroczysty, powieszony ok. 55-60 cm nad płaszczyzną blatu, jednak w taki sposób, by źródła światła nie raziły siedzących przy stole gości.