Jak nauczyć się jeździć konno?

Konna jazda to sport wyjątkowy, bowiem można uprawiać go bez względu na wiek. Co należy wiedzieć przed pierwszą lekcją jazdy konnej jak też jak się do niej przygotować, żeby ustrzec się kontuzji?
Najsporzej wątpliwości wzbudza strój jeździecki.

ziemia
Autor: Bas Evers
Źródło: http://www.flickr.com
żywienie koni
Autor: nkzs
Źródło: http://www.sxc.hu

Afryka
Autor: By PhotosEcosse
Źródło: http://www.flickr.com
Zastanawiasz się, czy do stadniny powinniśmy przywieźć ze sobą bryczesy (spodnie, które ochraniają przed obtarciami), sztyblety (obuwie do konnej jazdy) a także sztylpy (ochraniacze na łydki)? Czy trzeba posiadać toczek (hełm)? Konna jazda to sport niezwykle przyjemny i odprężający. Nie wolno jednak zapomnieć, iż przytrafiają się upadki. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie wsiadać na wierzchoWCa bez kasku. Jest to niezwykle istotne, albowiem nakrycie głowy zabezpieczy przed możliwymi urazami. Pierwszy kask pożyczysz w stadninie, a z pomocą specjalnego pokrętła dopasujesz jego rozmiaru do obwodu głowy. Instruktor pokaże ci, jak sprawdzić, czy kask nie jest za duży. Dzieci dodatkowo powinny uczyć się konnej jazdy w specjalnej ochronnej kamizelce. Profesjonalny strój na początku nie jest potrzebny. Nowy uczeń musi poznać wierzchowca jak też jego zwyczaje, w jaki sposób wygląda żywienie koni, oraz nauczyć się go czyścić i siodłać. Dlatego na pierwszych lekcjach jazdy konnej zamiast profesjonalnych spodni starczą leginsy bądź dresy. Spodnie nie powinny posiadać szwów z wewnętrznej strony, by nie obcierały ud. Na początkową jazdę nie musisz także kupować specjalnego obuwia. Wystarczą kryte buciki na sztywnej podeszwie.

Nie potrzebujesz też specjalistycznych odzień – pamiętaj jednakże, aby ubiór nie krępował twych ruchów. Z kupnem profesjonalnego stroju lepiej poczekać do chwili oswojenia się ze zwierzęciem jak też zdobycia podstawowych jeździeckich umiejętności.