Odpowiednie wymiary dywanu

Dywan to często spotykany element aranżacji, zwłaszcza kiedy chodzi o salon. Dobrze dobrany dywan może nadać pomieszczeniu dużo charakteru. Aby jednak mogło tak się stać, powinniśmy wiedzieć, jakimi wytycznymi należy się kierować przy wyborze dywanu. Szczególne ważne jest umiejętne wybranie wymiarów dywanu.

Dywan w salonie
Autor: Kevin Krejci
Źródło: http://www.flickr.com
Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy sprzedawcy kuszą nas promocjami – nawet okazyjnie kupiony ten element aranżacji będzie finansową stratą, gdy okaże się, iż nie wygląda zbyt dobrze w mieszkaniu. Fakt że dywan (zobacz dywan mango) prezentuje się idealnie w sklepie z wyposażeniem wnętrz, nie oznacza, że tak samo zaprezentuje się w naszym domu. Rozsądek i przemyślane zakupy są tu kluczem do sukcesu. Dużo ciekawych inspiracji można zobaczyć na lovingit.pl (http://www.lovingit.pl/).

Dywan na podłodze
Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Jak w takim razie ma wyglądać trafnie wybrany dywan? Zacząć powinniśmy od wymiaru. W którym pomieszczeniu mamy zamiar ulokować dywan (zobacz dywan rumba)? Jeśli chodzi o pokój gościnny, to koniecznie zadbaj o to, by na dywanie dało się ustawić cały wypoczynek. Na tym polega przez wielu popełniany błąd, iż wiele elementów wypoczynku wystaje poza obręb dywanu. Pomieszczenie wyglądałoby o wiele estetycznie, gdyby cały wypoczynek wraz z dywanem stanowił jedną całość. W obrębie dywanu powinna znaleźć się zwłaszcza sofa, ale również fotele albo krzesła.

A co jeżeli nasz wypoczynek tak obszerny, że nie jesteśmy w stanie kupić dostatecznie wielkiego dywanu? Wówczas rozwiązanie jest takie: umieszczamy największy mebel, np. sofę częściowo na dywanie, natomiast resztę wypoczynku ustawiamy w obrębie dywanu wszystkimi czterema nogami. Pamiętaj też, by nie dosuwać elementów wyposażenia całkiem do ściany.