Ciekawa rasa psa

Dla amatorów czworonogów, tych, którzy po prostu chcą posiadać puchatego przyjaciela, jak i tych, których interesuje hodowla mastif tybetański stanowi idealny wybór. Ten ogromny pies będzie strażnikiem gospodarstwa, kompanem zabaw i lojalnym przyjacielem. niecodzienne cechy rasy z pewnością uczynią właścicieli bardziej atrakcyjnymi. Mastif tybetański to antyczna, szlachetna rasa hodowana od wczesnego średniowiecza przez chińskich pasterzy i mieszczan w celach obronnych i ozdobnych.

Pierwsze wzmianki o rasie są w notatnikach Marco Polo pochodzących z przełomu trzynastego i czternastego stulecia naszej ery. Niektórzy specjaliści uważają jednak, że już Arystoteles scharakteryzował psa o cechach, jakie ma mastif tybetański. Był to czwarty wiek przed Chrystusem, zatem, o ile wierzyć Stagirycie rasa jest jedną z najstarszych wiadomych człowiekowi. W Europie jednak przyjęła się dopiero w XIX wieku w Wielkiej Brytanii za sprawą królowej Wiktorii. W dzisiejszych czasach wciąż stanowi rzadkość, a dla właścicieli i hodowców mastif tybetański sprawdza się pod niespotykanie rozlicznymi względami.

Tibetan mastiff na trawie
Autor: lgrvv
Źródło: http://www.flickr.com

O gamie walorów mastifa przemawia wielość jego chińskich określeń znaczących: pies stróżujący, czcigodny, waleczny. Mastif tybetański, czyli zang-khyi będzie wytrwale strzegł domostwa i nie dopuści złodziei na swój teren używając zarówno swojej dużej siły fizycznej, rozmiaru, jak i silnego głosu (ciekawy artykuł). Podług tybetańskich podań mastif tybetański posiada nadliczbową parę oczu, które stanowić by miały charakterystyczne podpalane plamy nad powiekami, które ułatwiają mu widzenie w nocy. zwierzęta te cieszą się też dobrą sprawnością i bezawaryjnym refleksem. Wytrzymałość i zdrowie gwarantują też, że mastif będzie doskonałym towarzyszem wielogodzinnych przechadzek, więc doskonałe są dla osób lubiących aktywny odpoczynek. Ruch jest czymś, co miłuje mastif tybetański hodowla ślimaków winna zatem zagwarantować mu dużą otwartą przestrzeń.

Mastif tybetański jest rasą łatwą do wychowania. Tresura nie stanowi problemu, przy uzdolnionym uczniu, jakim jest mastif tybetański hodowla zatem jest bardzo uproszczona (Więcej o mastifach tutaj). Zwierzak ulega autorytetowi swojego pana i chętnie nauczy się siadać, podawać łapę i aportować. Ze względu na znaczny stadny instynkt mastif tybetański jest świetnym przyjacielem i obrońcą dzieci. Razem z umiejętnościami obronnymi cechuje go łagodne usposobienie. Nie zawiedzie się zatem ten, kto lubi spędzać czas z psim kumplem. Psy tej wschodniej rasy są raczej łatwe w utrzymaniu, należy jednak mieć na uwadze to, że często gubią swoją obfitą sierść, z której słyną.

Długość życia wynosi około jedenastu lat, dojrzałość płciową osiąga około drugiego do trzeciego roku życia, mioty wynoszą trzy do jedenastu szczeniąt. Jeśli wyborem rasy jest więc mastif tybetański hodowla powinna być łatwa, a zarazem dochodowa,reprezentanci tej rasy są wszakże obsypywane nagrodami na międzynarodowych zawodach psów.