Nowoczesny minimalizm może być przytulny

Dla niektórych Polaków aranżowanie nowego domu nierzadko sprowadza się do kupna kompletu mebli w jak najniższej cenie. Nawet jeśli Polak ma grubszy portfel i zakupuje bardziej ekskluzywne meble, to zwracają głównie uwagę na wykończenie czy jakość mebli, nie zaś na sam projekt.

wnętrze
Autor: Caroline Berkhof
Źródło: http://www.flickr.com
W wielu polskich mieszkaniach nadal króluje styl mieszczański. Symbolem wyższego statusu są dębowe meble, najlepiej antyki i skórzane kanapy. Do znacznej podejścia Polaków do wystroju wnętrza przyczyniła się IKEA, promująca lekki styl, oparty na sprawdzonym skandynawskim dizajnie. Stosunkowo tanie, minimalistyczne meble z IKEI szybko zjednały sobie polskich klientów. Poza tym był to powiew zachodniego stylu, który stał się bardzo modny, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Oczywiście, szwedzki producent nie jest dokładnie twórcą trendów w dizajnie, ale typową sieciówką, która po prostu adaptuje na swoje potrzeby sprawdzone projekty. Jak każda sieciówka, która dystrybuuje meble (więcej: eleganckie meble na damnet.pl) na na rynek masowy, nierzadko oszczędza na materiałach. Produkty z IKEI, chociaż ładne i wygodne, nie wyróżniają się specjalnie wysoką jakością.

meble
Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com

Polacy przekonali się jednak, że współczesny minimalizm może być funkcjonalny i coraz częściej urządzają swoje domy tak, by nadążać za zachodnimi. Szukają coraz to innych elementów do aranżacji wnętrz (elementy aranżacji wnętrz na damnet.pl). Widać wyraźnie,że przestajemy nabywać narożne sofy i meblościanki. W ich miejsce kupując na przykład szafki na książki bez tylnej płyty, które dają wrażenie przestrzenności. Nie boimy się też stosowania białego koloru, który dotychczas kojarzył się przede wszystkim ze gabinetem lekarskim.

Coraz częściej też dostrzegamy znaczenie światła w domu, montując popularne oświetlenie punktowe, a nie tylko centralne na suficie. Montując lampki w różnych puntach przestrzeni domu, nie tylko wzbogacamy wnętrze o element dekoracyjny, jakim jest ładna lampa. Przede wszystkim umożliwiamy sobie swobodne sterowanie oświetleniem i używanie go tam, gdzie jest nam akurat niezbędne, np. przy stole, w szafie ściennej.

W ten sposób nie tylko ułatwiamy sobie życie, ale też oszczędzamy energię. O tym, że nowoczesne oświetlenie to nieodzowny element dawnego i współczesnego dizajnu, nie trzeba nikogo przekonywać. Lampa, zaraz po krześle, to elementarny przedmiot użytkowy, który projektują słynni dizajnerzy.