Jakie zawodowe oświetlenie najbardziej nie zawiedzie na scenie?

Światło było obecne na scenach muzycznych i teatralnych od najdawniejszych czasów. Jeszcze jakiś czas wcześniej typowe było stosowanie ciężkich i nieporęcznych scenicznych źródeł światła, których głównymi minusami była duża konsumpcja energii elektrycznej oraz fakt że bardzo się nagrzewały.

Ciepło od poziomu  1
Autor: INPLUS PR
Źródło: INPLUS PR

Sztuka tego rodzaju w ostatnim dziesięcioleciu przeżyła jednak wielką przemianę. Zamiast głowic scenicznych stosuje się aktualnie lampy ledowe, które mają niewielką masę, są energooszczędne, a przy tym mogą być sterowane i ustawiane za pomocą komputera, co pozwala na otrzymanie niezwykle efektownych efektów świetlnych. Na scenach używane są ponadto (rozwinięcie zagadnienia: zobaczysz) głowice laserowe, które świetnie współgrają z urządzeniami do wytwarzania dymu, oraz pozostałe pomniejsze urządzenia oświetleniowe jak np. węże świetlne czy taśmy led.

Zawód oświetleniowca

W ostatnim czasie powstała nawet specjalność tzw. v-jay’a, czyli osoby będącej ekspertem w oprawie świetlnej imprez muzycznych. Tego rodzaju pracownicy tworzą widowiska sceniczne dla muzyków, współpracują z Djami, są poza tym zatrudniani w klubach muzycznych, w których pomagają instalować sprzęt oświetleniowy.

Terapia światłem
Autor: Sigma
Źródło: Sigma

Podstawowym wyposażeniem takiego pracownika jest konsoleta sterująca. Taka konsoleta przypomina tę stosowaną przez akustyków – wyposażona jest w suwaki, ekrany dotykowe i pokrętła. Pozwala na zaprogramowanie uprzednio stworzonego programu wizualnego (na przykład połączonym z tzw. setem Djskim), bądź manualne sterowanie głowicami oświetleniowymi, na przykład w czasie występu zespołu. Taka urządzenie pozwala ponadto na współpracę z rzutnikami i pokazywanie dodatkowych obrazów.

Oświetlenie niedrogo

Sprzęt oświetleniowy jest dzisiaj na tyle tani, że wielu Djów, pracujących na imprezach lub weselach, jest w stanie kupić własny zestaw dopasowany do własnych potrzeb. Tacy artyści zwykle używają głowic laserowych, urządzeń do produkcji dymu, do popularnych akcesoriów zalicza się ponadto – więcej pod tym łączem www.plecaki.com.pl tzw. taśma led.

Tego rodzaju taśmy są szczególnie widowiskowe, gdy stawia się je np. u podstawy konsolety. Są one dodatkowo wyposażone w mikrofon, który dopasowuje aktualne światło do puszczanej muzyki. Jest oprócz tego możliwość synchronizacji kilku taśm z jednym mikrofonem, tak żeby stwarzały one dokładnie taki sam efekt.