Jaką zamontować osłonę na szybę?

Dzisiaj w sklepach można kupić wiele towarów, które mogą zastąpić tradycyjne zasłony okienne. Jeszcze niedawno najbardziej popularnym rozwiązaniem były żaluzje. Aktualnie są one trochę staromodne. Znacznie większa liczba konsumentów decyduje się na rolety. Czy to właściwy sposób na zasłonięcie okna?

Zasłony okienne
Autor: Thomas Kohler
Źródło: http://www.flickr.com
Zdecydowanie odpowiedź jest twierdząca. Przede wszystkim dlatego, że rolety można w dużej mierze dostosować do wybranego pomieszczenia. Jest to zauważalne już w momencie, kiedy zastanawiamy się nad kolorem. Żaluzje w większości wypadków miały jeden, aluminiowy kolor. Natomiast w rolecie umieszczona jest tkanina i może ona przybrać właściwie każdą kolorystykę. Nie ma nawet powodu, by skończyć na jednej barwie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na kolorowe desenie albo motywy kwiatowe.

Bambusowe rolety okienne
Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Tkanina w tego typu osłonie może mieć też różną grubość. Najbardziej delikatne są rolety (zobacz rolety antywłamaniowe łódź) siateczkowe, które są w stanie pełnić rolę firany. Wykonane są z rzadko tkanego materiału, który przepuszcza. Przeciwnością są tkaniny przyciemniające, czyli wielowarstwowe materiały. Posiadają one zwykle dodatkową powłokę gumową, która odbija promienie słoneczne. To perfekcyjne rolety do mocno oświetlonych pomieszczeń. Jeśli je spuścisz, w pokoju będzie całkowicie ciemno.

Nie wszystko co nazywa się roletą, wygląda podobnie. Poza typowymi osłonami tego typu, istnieją także rolety rzymskie czy rolety (fotorolety) japońskie. Rolety rzymskie są ponadprzeciętnie eleganckie i tworzą bardzo ładne fałdy gdy roleta jest złożona. Rolety japońskie dodają dalekowschodniego charakteru wnętrzu. Wiele innych możliwości można sprawdzić na lovingit.pl (lovingit.pl – pomysły na dekorację okna)