Krzesła z ery baroku w nowoczesnym apartamencie i modnej aranżacji?

Czym jest dobry styl? W każdej epoce oznacza coś zupełnie innego. Aktualnie na miano modnego nadal zasługuje elegancki modernizm. Mniej znaczy w tym wypadku więcej. Forma jest ważna, ale zachwyca w pierwszej kolejności prostotą niż nadmiarem. Tak na dobrą sprawę przesadna liczba ozdobników jest aktualnie zestawiana przede wszystkim z kiczem. Złote i srebrne dodatki w nadmiernych ilościach mogą przytłaczać i nadają się tylko od czasu do czasu do stylu wiejskiego.

krzesła w stylu barokowym
Autor: ▓▒░ TORLEY ░▒▓
Źródło: http://www.flickr.com

A i w tym wypadku mogą wyglądać mało zachęcająco. Jeśli dorzucić do tego dużą liczbę kolorowych zdobień na tapicerce to powstaje całkowity przepych, jeśli nie chaos. Tymczasem jeszcze czterysta lat temu to akurat była esencja dobrego smaku. Mowa oczywiście o epoce baroku.Barokowi za to nie można odmówić wyrazistości. Aż do naszych czasów barok jest synonimem przepychu, a już uczniowie w gimnazjum kojarzą czym epoka ta się odznaczała. Nie może dziwić, że częściowo reprezentantów takiego stylu można spotkać nawet dziś. Nie jest też problemem znalezienie barokowych mebli. Jednymi z najpopularniejszych są barokowe krzesła. Czy warto na nie postawić?

Tak jak powiedzieliśmy wyżej, barok obecnie z pewnością nie jest synonimem mody. Można jednak umiejętnie dodać go do modernistycznego projektu. Podobnie jak w piosence twórca potrafi sprawnie użyć dysonansu, tak i projektant wnętrz może umiejscowić niemodne krzesło w sposób, który zachwyci. W ten sposób nawet barokowe krzesła mogą nadal prezentować świetnie. Istotne jest jednak to, by wykorzystać je jako element aranżacji świadomie. Gdy znajdą się w pokoju z pewnością będą zwracać uwagę. Nie powinny konkurować z pozostałymi ozdobnymi elementami. Krzesło barokowe stanie się automatycznie najważniejszą ozdobą pokoju gościnnego czy innego wnętrza. Niewątpliwą zaletą jest z kolei to, że fotel barokowy ma grube poduszki i szerokie oparcie, więc to fotel bardzo wygodny.