Które żarówki są najlepsze? Na co zwracać uwagę w momencie kupowania oświetlenie do domu?

Nie ma życia bez oświetlenia, natomiast sztuką jest kupienie takiego typu oświetlenia, jakie będzie spełniało różne, podstawowe wymogi – jak funkcjonalność, estetyka oraz mały pobór prądu. Obecnie jest tak spory wybór najróżniejszych żarówek oraz gwintów dostępnych w sklepach, że można pogubić się w tym wszystkim. Jaką więc żarówkę wybrać?

żarówka
Źródło: pixabay.com
Wiele osób myśli nad żarówkami energooszczędnymi, na przykład żarówka led g9, bojąc się przy tym, że nie spełni ona swej roli. Nie zapominać jednak trzeba o faktach, a one mówią, iż taka żarówka jest w stanie świecić nawet do 100 razy dłużej aniżeli tradycyjna przy jednoczesnym mniejszym poborze energii – aż 5 razy mniej energii. W perspektywie lat taka inwestycja może zagwarantować oszczędność przeliczaną w tysiącach złotych. Powinniśmy też mieć na uwadze to, że żarówki energooszczędne są nawet w 90% odzyskiwalne, przez co możemy dbać o środowisko ograniczając emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Często żarówki określane są również jako lampy żarowe. Żarówki z drucikiem wolframowym, przez który przepływa prąd elektryczny tworzący strumień światła. Włókno może osiągnąć temperaturę nawet 2500-3000 K, lecz to właśnie przez tak dużą moc bardzo często takie żarówki krócej pracują. Takie tradycyjne żarówki są powoli wycofywane,
profile led
Autor: LANE Boys RC
Źródło: http://www.flickr.com

ponieważ chłoną bardzo dużo energii, są w stanie świecić tylko przez mniej więcej tysiąc godzin. Inny rodzaj – kompaktowe lampy fluorescencyjne, które posiadają najczęściej kształt litery “U” lub spirali. Tworzą zdecydowanie większą ilość światła niż żarówki tradycyjne przy identycznym poborze prądu. Jednakże czas ich rozgrzewania się jest o wiele dłuższy.

Są w stanie zużywać od 65 do 80% energii mniej aniżeli zwykła żarówka. Długość pracy takiej świetlówki może wynosić do 15 tysięcy godzin, jednakże trzeba wystrzegać się częstego włączania i wyłączania. Najlepsze jednak są, jak wcześniej wspomnieliśmy, lampy led. Jest to źródło światło oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Posiadają o wiele większą trwałość od klasycznych żarówek, dużą sprawność, oraz zdecydowanie mniejsze nagrzewanie, są w związku z tym bardzo energooszczędne. Lampy te są bardziej wydajne aniżeli świetlówki kompaktowe, ich czas pracy jest dłuższy, nie posiadają rtęci i zużywają do 80% mniejszą ilość energii. Co więcej, ich wygląd jest w stanie zachwycić, ładne profile led nadają się do różnych pomieszczeń.