Kurtki ze skóry są w każdym sezonie na czasie

Skórzana kurtka to podstawa w szafie osób interesujących się modą. Nie ma co zastanawiać się czy warto posiadać ją w swej garderobie, ponieważ będzie nam służyć latami. Jest tak uniwersalna, że może być nie tylko kurtką ale także marynarką! Elegancka, klasyczna, czy można chcieć więcej? Kurtka skórzana odnajdzie się zawsze, wszędzie i o każdej porze roku.

kurtka
Autor: Maria Morri
Źródło: http://www.flickr.com
Kurtki skórzane wywodzą się bezpośrednio ze stroju wojskowego. Już podczas I wojny światowej nosili je niemieccy piloci bombowców. Ich wytrzymałość doceniono również po wojnie. Stanowiły część munduru, garderoby amerykańskiej policji. W latach 50. szkoły w USA zabraniały uczniom noszenia kurtek motocyklowych, co oczywiście przyniosło odwrotny skutek.

Przez kolejne dekady kurtki skórzane przewinęły się przez najznamienitsze wybiegi. Grały główną rolę w luksusowych kolekcjach Chanel czy Dolce&Gabbana. Obecnie projektuje się je w najróżniejszych formach. W sprzedaży znajdziemy też modele nawiązujące do klasycznych krojów, lecz wykonane z eko-skóry.

Kurtki skórzane można zestawiać dla bardziej drapieżnego looku z wdzięcznymi sukienkami, bądź nawet koronkami. Zaskakujący efekt uzyskamy, zestawiając ją wraz ze zwiewną spódnicą i jedwabną bluzką. Jej drapieżny charakter zrównoważą apaszki w pastelowych kolorach. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu bardziej rockowej stylizacji, możemy połączyć skórę z dopasowanymi dżinsami, dowolnym T-shirtem z nadrukiem i botkami na obcasie, a nawet szpilkami. W roli dodatków mogą nam posłużyć modne naszyjniki, kolczyki lub bransoletki.

skóra
Autor: Cocktail’me
Źródło: Cocktail’me
Należy wiedzieć, iż modele z szerokimi kołnierzami dodadzą objętości górnej części sylwetki ciała. To dobry fason dla drobnych pań (figura typu A). Jeśli zależy nam na wysmukleniu sylwetki zdecydujmy się na model ze stójką. Do niedawna zwracano uwagę na to, że krótsze kurtki są zarezerwowane dla nastolatek, panie dojrzałe były skazane wyłącznie na dłuższe fasony. Na szczęście, obecnie styliści zdecydowanie odradzają przejmowanie się podobnymi ograniczeniami. To jak się nosimy powinno być wyrazem naszego stylu, nie lat (na tej stronie).

Doczekaliśmy się czasów w których skórzana kurtka zyskała miano klasyka i nic nie zapowiada, aby kiedykolwiek utraciła ten status.

Źródło: shushu.pl