Lampa, którą wybrać?

Pamiętacie spływający ze wzgórza kaskadami dom Tony’ ego Starka, filmowego Iron Mana? Można go określić jednym słowem: idealny. Cztery sypialnie, bajeczne patio, prywatna plaża oraz widok na ocean.

Fanom filmu ciężko było uwierzyć, że owe wnętrza powstały w hali sportowej w Mieście Aniołów, a wszystkie plany wnętrz powstawały w komputerze. Replikę domu pokuszono się wznieść również w realu. Posiadłość została okrzyknięta najbardziej imponującą filmową rezydencję i sprzedana za 25 milionów dolarów. Wnętrza domu komiksowego bohatera to design i elegancja. W związku z tym to nie przypadek, że w salonie filmowego Starka mamy okazję widzieć najbardziej designerski łuk na świecie, czyli lampa (sprawdź tutaj) Arco (po włosku „arco”oznacza łuk). Włoscy projektanci nie szukali jednak inspiracji w przestworzach, lecz na…ulicy. Za inspirację posłużyła zwykła latarnia. Wygięte teleskopowe ramię, na którym dynda klosz – wyrafinowana prostota. Od tej pory, lampa nie musiała już wisieć pośrodku sufitu, by dobrze oświetlić stół.
lampy
Autor: Technolux
Źródło: Technolux

I choć ta najbardziej rozpoznawana designerska perełka obchodzi swe pięćdziesiąte urodziny, nieustannie stanowi przedmiot pożądania wielu osób. Jeśli więc nie posiadamy akurat wolnych 25 milionów dolarów na dom Iron Mana, może wysupłamy 7,5 tysiąca na lampę z jego salonu? Lampy designerskie to przysłowiowa „kropka nad i” w naszych wnętrzach. Zwykle wystarczy oryginalna lampa (sklep z lampami), by pomieszczenie zyskało nowy wymiar.

Geniuszami w dostosowywaniu oświetlenia do wnętrza są Skandynawowie. Czy lampy kryształowe, luksusowe żyrandole mogą ”zagrać” w minimalistycznym, surowym wnętrzu? Oczywiście! Zasada ta działa też w drugą stronę – starocie, meble z „duszą” w sąsiedztwie designerskiej, prostej w formie lampy nabiorą dzięki niej lekkości. A może chcemy naszą lampę uczynić najważniejszym punktem wnętrza? Żyrandole kryształowe nowoczesne wbrew pozorom sprawdzą się w wielu stylizacjach.
W internecie prowadzi swą działalność wiele sklepów z lampami, które idealnie odnajdą się zarówno w klasycznych, nowoczesnych jak i minimalistycznych domach. Choć są to sklepy internetowe często istnieje możliwość obejrzenia lamp przed kupnem w siedzibie firm.