Lampy – kiedyś a dzisiaj

Lampy mają wielce ważną funkcję w naszym życiu od zawsze. Od momentu, kiedy jaskiniowiec oswoił ogień, noc okazała się budzić mniejszy lęk. Przez stulecia lampy przeszły imponujący ciąg zmian.

Lampy odgrywają wielce znaczącą rolę w naszym życiu od zarania dziejów. Odkąd jaskiniowiec opanował płomień, mrok przestał być straszny. Przez wieki lampy – kliknij po szczegóły – zaliczyły długi ciąg zmian.

lampa wisząca
Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Postęp rozpoczął się od zwykłego podpalonego drąga. antyku opracowano lampy oliwne, czyli proste naczynia z knotem oraz płonącym tłuszczem. W średniowieczu polegano na świetle pochodni, zrobionych z drąga i zwilżonego surowcem łatwopalnym kawałka materiału. Szanowanym rzemiosłem było wyrabianie świec z łoju.

W siedzibach wysoko postawionych mieszkańców projektowano pionierskie eleganckie systemy oświetlenia, takie jak lampy wiszące (czytaj dalej) ze świecami i tym podobne. Wtedy to był rzadki widok. Dużej części mieszkańców średniowiecznego globu służyła jedynie pochodnia lub prymitywna lampka tłuszczowa. Znikomy procent było stać na śmierdzącą świeczkę.

asperatus.pl
Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Tendencja ta się gwałtownie zmieniła po wynalezieniu żarówki w drugiej połowie XIX wieku. Rozszerzająca się zasobność ludności i popularyzacja dostępu do prądu miały decydujący wpływ na to, że lampy z elementu niezbędnego do życia stały się istotną częścią wystroju mieszkania. W końcówce XX wieku przeważający odsetek populacji bogatszej części świata posiada prąd w mieszkaniu i posiada środki na nabycie estetycznych lamp.

Zobaczcie sami, co dziś można dostać w galeriach handlowych: lampy (przeczytaj więcej tutaj) z drewna, oryginalne klosze, lampy podłogowe… Wyobraźcie sobie, co by zrobił średniowieczny biedak, ujrzawszy takie bogactwo, gdyby odwiedził sklep z lampami. Przeżyłby traumę, widząc niesamowite kształty żyrandoli i żarówek, sam mając w w swym domu zjełczały urywek tłuszczu, który daje słabe, mdłe światło…

lampa
Autor: Spot Light
Źródło: Spot Light

Wracamy do dzisiejszej rzeczywistości. Jeśli właśnie dekorujesz swoje mieszkanie, zalecam zajrzeć do internetu, by wybrać oświetlenie. W naszych czasach możesz zamówić sprzęt domowy, nie wychodząc z domu. Powinieneś skorzystać z Google. Sformułowania np. sklep z lampami (pmlighting.pl) online albo „lampy biurkowe” sprawią, że otrzymasz dużo opcji do rozpatrzenia.

Długą ewolucję zaobserwowaliśmy od żarzącego się kija, prawda? Człowiecza pomysłowość jest nieprawdopodobna.