Nieduże pomieszczenie

Jedną z najważniejszych rzeczy, które sprawiają, że pokoje są różne jest metraż. Długość i szerokość pokoju mają ogromny wpływ na to, w jaki sposób salon może być zaaranżowany. Przykładowo, do małego i wielkiego salonu trzeba podejść zupełnie inaczej.

Aranżacja niewielkiego pomieszczenia
Autor: Connie Ma
Źródło: http://www.flickr.com
W dużym pomieszczeniu możemy sobie pozwolić na niezagospodarowane przestrzenie albo większą liczbę mebli. Z kolei w skromnym wnętrzu musimy mieć na uwadze liczbę elementów aranżacji. W tym drugim przykładzie łatwo doprowadzić do przeładowania pokoju. Czego w takim razie unikać, aby mały pokój nie wydawał się zbyt ciasny?

Idealnym pomysłem będzie ograniczenie ilości ozdób. Kochasz gromadzić prezenty? Wobec tego miej na uwadze, by nie stały się one powodem wizualnego chaosu. Kolejne „zbieracze kurzu” mogą sprawić, że wizualnie wymiar pokoju bardzo się redukują. A do tego, jest bardzo małe prawdopodobieństwo, iż wszystkie ozdoby będą do siebie dobrze dopasowane. Zwłaszcza w nowoczesnej kompozycji wnętrza taka mieszanka nie będzie prezentować się odpowiednio. Jak wybrnąć z tego typu problemów? To proste, wytypuj parę najlepszych pamiątek i rozłóż je w pomieszczeniu. Wiele pomysłów w tej kwestii znajdziesz na lovingit.pl (jak urządzić małe mieszkanie? zobacz na lovingit.pl). Natomiast jeśli pewnego razu otrzymasz nowe pamiątki, możesz je zamieniać a nie dostawiać. W ten sposób zyska nie tylko wystrój wnętrza (kliknij po szczegóły), lecz także same ozdoby. Ładne pamiątki wyglądają korzystniej, gdy są dobrze wyeksponowane i nie konkurują z pozostałymi elementami wnętrza.

Salon w stylu nowoczesnym
Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com

Pamiętanie o umiarze w liczbie ozdobnych elementów jest niezwykle istotne. Tak samo ważne jest też utrzymanie porządku w pomieszczeniu. Trzeba przyznać, że sprawa ta nie wiążę się wprost z projektowaniem wnętrza – zajrzyj koniecznie -, ale ma wpływ na to, w jaki sposób wygląda wnętrze. Oczywiście, porządek jest zawsze ważny, ale w przypadku małych pomieszczeń należy o tym szczególnie pamiętać, bowiem im większa ilość elementów we wnętrzu, tym sprawia ono wrażenie mniejszego.