Jak się przedstawia praca firm sprzątających obiekty biurowe?

W mieście w którym mieszkam spacerek po głównym deptakiem wczesnym latem stanowi czystą przyjemność. Piękne słońce tańczy po dachach domów. Z pobliskich kawiarni słychać gwar. Bardzo lubię takie popołudniowe przechadzki do ulubionej kawiarenki. Zajmuję miejsce na balkonie i proszę o czarną mocną kawę z rogalem, i czasem jakieś ciasteczko. Przypatruję się wówczas przechodzącym ludziom. Pewnego dnia odkryłem kawiarenkę nieopodal budynku biurowego w którym kiedyś pracowałem.

sprzątanie biurowca
Autor: Pieter van Marion
Źródło: http://www.flickr.com

Zostałem w tych czasach „nadzorującym” w firmie sprzątającej biurowce i urzędy. Moje zadanie miało polegać na nadzorowaniu 10 osobowej grupy ludzi wykonujących pracę sprzątaczy oraz zaopatrywaniu załogi w środki czystości. Myślałem że sprzątanie biur jest stosunkowo łatwym zadaniem. Od osób sprzątających nie wymaga się za dużo, ot ścierka, mop i to wszystko. W jakimże błędzie był człowiek! Sprzątanie biur wcale nie jest zadaniem prostym. Moim obiektem był budynek sądowy w mieście które zamieszkuję. Pozornie wydawało się że niewielki budyneczek, a okazało się że powierzchnia jest naprawdę duża, pełno schodów i zakątków. Sprzątanie biur powinno się odbywać w zgodzie z umową zawartą pomiędzy firmą podejmującą się sprzątania a zleceniodawcom. Umowa powyższa bardzo precyzyjnie opisuje co i w jaki sposób ma być sprzątane. Przykładowo określony jest rodzaj ścierek jakimi pani sprzątaczka ma za zadanie ścierać blaty oraz typ środków czystości.

Do obowiązków nadzorującego należy nie tylko dozór bieżących zadań, ale i ich przydzielanie. Trzeba w ten sposób zorganizować pracę, by jednoczenie nie zaburzać zwyczajowej pracy pracowników biura. Dlatego większość z prac porządkowych wykonywana jest pomiędzy godziną 15 a 21. W godzinach pracy pracowników biurowych wykonywane są tylko zadania bieżące, takie jak: wymiana papieru i ręczników w toaletach czy zimą odśnieżanie schodów wejściowych. Zgodnie z umową dokonuje się kontroli. Kontrole tak zwane wewnętrzne, gdy jakości sprzątania biur dokonuje osoba nadzorująca a także kontrole zewnętrzne w obecności pełnomocnika zleceniodawcy. Po kontroli zewnętrznej obowiązkowo podpisuje się protokół odbioru. Do zadań nadzorującego należy także sporządzanie dokumentacji kadrowej. Tak więc sprawa okazała się być wcale nie taką łatwą.