Nic chyba nie daje takiej zabawy jak pies

Mastif tybetański, bądź inaczej pisząc tibetan mastiff, wedle iście encyklopedycznego wyjaśnienia to rasa psów zaliczana dogrupy molosów w typie górzystym, wyhodowana pozostała ona w Tybecie do zaganiania zwierząt oraz do stróżowania.

zoologiczny.sklep.pl
Autor: Larry Johnson
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieje sporo nieścisłości na temat pochodzenia mastifa tybetańskiego. Przyczyn takiego stanu powinniśmy szukać w tym, że Tybet przez lata pozostawał w bardzo dużej izolacji od innych narodów, tak więc prawda nie do końca jest poznana. Jesteśmy w stanie jednak przedstawić najbardziej zasadne informacje.

Rodzima nazwa („do khyi”), oznacza psa „trzymanego na uwięzi”. Tego typu zwrot dosyć celnie oddaje użytkowość tego typu psa. W nocy bowiem pilnował on zwierząt hodowlanych, natomiast w okresie dnia musiał być przywiązywany, ponieważ potrafił być niezwykle agresywny (czytaj też). Arystoteles na przykład wspominał „psy indyjskie” (odpowiadające dogowi tybetańskiemu), jakie z Tybetu trafiły do Indii. Stamtąd błyskawicznie rozprzestrzenił się na tereny persów.

Szczeniaki mastifa tybetańskiego są psami o niezwykle dziarskim temperamencie, przejawiające inklinację do dominacji. Jednak, są to bardzo przyjacielskie i skore do zabawy czworonogi. Nawet po dłuższym czasie wykształcenia, nasz mastif tybetański może wykazywać ochotę na zabawę. Jeśli należycie podejdzie się do hodowli oraz kształcenia tego czworonoga, potrafi on być naprawdę stałym zwierzakiem, dostosowującym się do komend, dzielnym a także dyskretnym towarzyszem życia.

Tibetan mastiff
Autor: Andrea Arden
Źródło: http://www.flickr.com

Bez wątpienia rasa tibetan mastiff to jedna z najbardziej inteligentnych i najbardziej czujnych ras psów, nieczęsto przejawiającej zachowania agresywne, acz jest to również rasa nieufna oraz wyspecjalizowana w reagowaniu na prawdopodobne niebezpieczeństwo. Warto więc sprawić sobie takiego psa, naprawdę może on okazać się kapitalnym a także lojalnym przyjacielem. Zapewne spełni on pokładane w nim nadzieje, prawdziwego towarzysza odnajdą w nim ludzie harmonijni, jak i bardziej energiczni. Mastif potrafi naprawdę kochać, ale i obronić, tak więc pamiętajmy o tym, kiedy już zdecydujemy się na jego zakup (http://zoologiczny.sklep.pl/Psy__28).