Nietuzinkowy styl art deco na potrzeby własnego domu

Pomysłów na urządzenie stylowego nowoczesnego domu istnieje obecnie dość dużo. Jeżeli chodzi o aranżację wnętrz można wyróżnić wiele styli, które charakteryzują się określonym wykorzystaniem mebli i innych akcesoriów do domu. W zależności od obranego stylu stosuje się konkretne wyposażenie, które ma podkreślać podstawowe jego cechy. Jednym z cieszących się współcześnie sporym uznaniem jest styl art deco – nowoczesny, elegancki i niekonwencjonalny zarazem.

art deco
Autor: David Prasad
Źródło: http://www.flickr.com

Art deco kojarzy się większości z nas najczęściej w pierwszej kolejności z osobliwym malarstwem. Faktycznie, jeżeli chodzi o art deco obrazy są jednym z najistotniejszych wyznaczników tego stylu. Ma on swoje odniesienia jednak także w modzie, jak i przy dekorowaniu wnętrz. Aranżacja w tym stylu uwzględnia kilka podstawowych zasad. Po pierwsze, wnętrza urządzone w art deco ą symetryczne i harmonijne. Przejawiają się to chociażby w zastosowaniu geometrycznych figur i linii, które mają wręcz surowy, chłodny styl.

Wraz z nimi idzie wyraźna, niekiedy kontrastująca ze sobą kolorystyka. Żywe barwy takie jak żółty czy czerwony zestawia się tutaj z bielą albo czernią. Stosuje się przy tym na ogół jasne, zdecydowane tonacje. W pomieszczeniach typu art deco liczy się zachowanie należytych proporcji. Nie oznacza to jednak, że wykorzystuje się tylko i wyłącznie proste rozwiązania i konstrukcje, które mają pomóc w osiągnięciu pożądanego efektu. Styl ten jest bowiem nad wyraz nowatorski – zimne szkło i chromowaną stal łączy się tutaj z różnymi rodzajami drewna. Wszystko natomiast musi ze sobą harmonizować i tworzyć oryginalną całość.

art deco
Autor: David Prasad
Źródło: http://www.flickr.com

Najistotniejsze cechy stylu art deco możemy zaobserwować oglądając obrazy. Najszybciej możemy to zrobić przeglądając internet (kliknij). Niejedna tutejsza galeria art deco oferuje możliwość obejrzenia, a jednoczenie kupienia obrazów w tym tylu. W Polsce jedną z najpopularniejszych artystek, która malowała w tym stylu była Tamara Łempicka. Warto obejrzeć jej obrazy, gdyż są w istocie nowatorskie i oryginalne. Warto także zakupić, chociaż jeden obraz art deco, jeśli właśnie to w tym stylu mamy zamiar zaaranżować swoje mieszkanie. Obrazy bardzo dobrze podkreślają tego typu wnętrza.