O jakich kwestiach pamiętać decydując się na firany oraz zasłony? Na co koniecznie zwracać uwagę?

Każde z okien korzystniej wygląda, jak jest na nim firana i zasłona, lecz by faktycznie tak było, warto ją dopasować biorąc pod uwagę wiele czynników, zwłaszcza tych dotyczących rozmiaru.

Właściwie dopasowanie firany lub zasłony nie jest faktycznie takie łatwe, więc przed kupnem warto określić, jaki jest rodzaj pomieszczenia, do jakiego będa one przeznaczone. Jest to istotne, ponieważ na tej podstawie wybierzemy kształt, wzornictwo oraz kolor do upiększenia okna.
Jeśli okno jest niezbyt duże to naturalnie dobierzemy dodatki w bardziej stonowanych odcieniach, jakie pozbawione są bogatych wzorów, dzięki temu zagwarantujemy bardziej korzystny dopływ światła. Jeśli natomiast mamy dużych rozmiarów okna, to nie ma tego problemu, dodatki nie będa dominować takiej przestrzeni. Takie większe okna, co wiadome, mają większą ilość walorów, łatwiej je wykorzystać z korzyścią dla ogólnego wystroju mieszkania.
firana
Autor: UC Davis Gateways Project
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak przed zakupem zawsze określajmy, czy osłona okna to tylko forma dekoracji, czy może ma także pełnić funkcję praktyczną, a jak tak to niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego metrażu tkaniny. Najistotniejsze, ażeby pamiętać, że firana oraz zasłona muszą mieć odpowiednie parametry, gdyż dzięki temu zawsze dobierzemy coś najlepszego.
Z tego względu sprawdzajmy, do jakiej wysokości mają sięgać, jak mocno mają być zmarszczone, na jakiego rodzaju karniszu przywieszone, a też jaką metodą będą upięte.

Jeżeli odpowiemy sobie na te pytania, prościej nam będzie dobrać najlepszy wzór. To jak wiadomo nie wszystkie pytania, które dobrze sobie zadać, lecz na pewno jedne z ważniejszych, bez jakich ciężko wybrać właściwie.