Obróbka kamieni półszlachetnych

Piękno minerałów szlachetnych cenione jest od najdawniejszych czasów. Od zawsze człowieka przyciągał ich połysk, jaskrawe kolory, a przede wszystkim ich wartość. Przez długi czas wykorzystywane były w formie środka płatniczego, podobnie jak złoto. Są symbolem luksusu i elegancji. Są dostępne w różnych odmianach w wielu zakątkach świata. Ich wartość zmienia się Zależnie od typu, a co najważniejsze od wyglądu minerału, a więc od tego czy są w nim domieszki innego minerału.

Dużo kamieni szlachetnych jest również bardzo cenionych ze względu na dużą skalę twardości. Przykładowo diament, który jest najtwardszym tworzywem na świecie, jest wykorzystywany między innymi do wyrobu wierteł do wytrzymałych materiałów. Przede wszystkim jednak znane są wyroby jubilerskie z kamieni szlachetnych i półszlachetnych, zwykle w postaci obrobionej. Z drugiej strony jednak coraz więcej ludzi lubi minerały w naturalnej postaci, tym bardziej, że niektóre minerały, jak między innymi oliwin czy cytryn, już w tej formie doskonale nadają się na rozmaite wyroby.

Obróbka kamieni

Autor: paparutzi

Kamienie szlachetne i półszlachetne podlegają różnym sposobom obrabiania. Zależy to głównie od typu minerału. Przykładowo częstym typem obróbki agatu jest przecinanie pojedynczych kawałków skał i polerowanie agatowego środka. Z kolei niektóre minerały, jak między innymi niektóre rodzaje kwarcu, mogą występować w postaci geod, czyli grupy niewielkich kryształów wewnątrz okrągłej skały. Geody takie zwykle się rozbija, a ich środek wygląda bardzo efektownie. W tej postaci bywają między innymi kryształy górskie, ale także cyrkon czy ametyst. Są też minerały, których obróbka jest szczególnie trudna. Zalicza się do nich malachit, który przy obrabianiu bardzo się kruszy i duży procent minerału marnuje się w formie pyłu – zobacz szczegóły.

Właściwości
Szlachetnym i półszlachetnym kamieniom przypisuje się też szczególne właściwości. Działanie tego typu nie jest poparte badaniami, ma swoje źródła w tradycji ludowej i legendach. Jeden z najcenniejszych minerałów szlachetnych, szafir, zwany jest między innymi kamieniem mądrości, dzięki któremu zyskuje się jasność myśli i wyrażania się. Z kolei kryształ górski ma przynosić ulgę w razie ataków migreny, a malachit – koić nerwy.