Wizualne sztuczki projektantów

Nasze oczy często nie działają idealnie. Warto jednak zauważyć, że zdarza się, że błędy w działaniu oczu da się wykorzystać na własną korzyść. Architekci wnętrz wiedzą jak to się robi.

Salon w nowoczesnym stylu
Autor: mattwalker69
Źródło: http://www.flickr.com
Jedne pomieszczenie są obszerne, inne małe. Nie oznacza to jednak, że w niewielkim pomieszczeniu zawsze odczujemy niedobór przestrzeni, a w dużym jej nadmiar. Ba, właściwie wyposażone pomieszczenie sprawi, że mały pokój wyda się znacznie większy, a duży zacznie sprawiać wrażenie mniejszego. Jakiego rodzaju trików powinniśmy użyć, żeby zmanipulować umysł? Dowiesz się zaglądając na lovingit.pl (lovingit.pl – tutaj znajdziesz wiele ciekawych inspiracji).

Po pierwsze, warto pamiętać o odpowiedniej liczbie elementów w wnętrzu. Niewielkie metraże nie nadają się do gromadzenia dużej ilości obiektów. Szybko możemy w taki sposób „zapchać” pomieszczenie i wzbudzić odczucie małości. Z pomocą przychodzą tu meble uzbrojone w dodatkowe schowki oraz półki. Dzięki temu prościej ulokujemy wszystkie elementów na skromnej przestrzeni.

Nowoczesny wystrój salonu
Autor: designmilk
Źródło: http://www.flickr.com

Następy dobry pomysł to stawianie zwierciadeł. Obszerne zwierciadło w pokoju czy na ciasnym korytarzu jest w stanie sprawić, iż pomieszczenie będzie wyglądać na o wiele bardziej obszerne.

Istotny jest także dobór barw. Jaśniejsze barwy mogą istotnie wizualnie rozszerzyć przestrzeń, natomiast ciemne kolory bardzo go zmniejszą. W małym salonie czy przedpokoju dobrze jest wykorzystywać więc jasne ubarwienie. Kiedy mamy zamiar „zwiększyć” metraż, użyteczne będą także paski ułożone poziomo.

Tak samo jak w przypadku ozdób i innych elementów wystroju, wybierając kolory musimy mieć na uwadze umiar. Za duża liczba barw oznacza chaos, a to wyraźnie pomniejsza wnętrze. Dobrze jest wybrać nie więcej, niż trzy kolory.