Osuszacz powietrza zamiast drastycznych technik pozbycia się grzyba

Za wysoki poziom wilgotności powietrza może doprowadzić do namnożenia się szkodliwych drobnoustrojów oraz powstania pleśni i grzyba. Przyczyn wilgotnego powietrza jest wiele, nawet susząca się w pomieszczeniu odzież może znacząco zwiększyć poziom wilgoci. Może się to stać powodem groźnych problemów zdrowotnych, szczególnie u ludzi cierpiących na dolegliwości związane z płucami.

osuszacz powietrza
Autor: Klimatop
Źródło: www.klimatop.pl
Wilgotne powietrze może także wywoływać zakłócenia w działaniu urządzeń elektrycznych, korozję części metalowych w sprzęcie domowym czy uszkodzenie drogich, drewnianych elementów umeblowania lub kosztownych instrumentów muzycznych. Aby temu zapobiec wykorzystuje się przyrządy nazywane osuszaczami powietrza (jeśli chcesz wiedzieć więcej kliknij tutaj: jaki osuszacz powietrza wybrać).

Nieskomplikowane i efektywne urządzenia
Higrometr, czyli przyrząd określający stopień wilgotności powietrza jest sercem urządzenia. Stopień wilgotności jest prezentowany w procentach, za najlepsze warunki uznawana jest wilgotność w okolicach 50%. Kiedy ta granica jest przekroczona, higrometr – kliknij, zobacz, sprawdź – uruchomi osuszacz. Osuszacz taki najpierw przepuszcza powietrze przez filtr usuwający pył i nieczystości. Samo osuszanie jest procesem dwuetapowym: w pierwszej kolejności powietrze – więcej o oczyszczacz powietrza- www.oczyszczacze.com.pl/articles/news/produkty – jest schładzane a potem ogrzewane. W obu tych procesach woda obecna w powietrzu skrapla się i spływa do zbiornika na wodę. Kolejnym kluczowym elementem każdego osuszacza jest higrostat. Wykorzystywany jest do utrzymywania stałego, pożądanego stopnia wilgotności powietrza. Bez niego osuszacz powietrza mógłby w zbyt dużym stopniu osuszyć powietrze, co także jest efektem szkodliwym.

Dlaczego dobrze jest mieć osuszacz
Główną zaletą tych urządzeń jest ich korzystna cena. Nawet bardziej zaawansowane urządzenia nie kosztują ponad 1000 złotych. Jest to suma niezbyt duża w porównaniu z kosztami usuwania pleśni ze ściany czy naprawy sprzętów domowych. Pozbywanie się grzyba może się wiązać z usuwaniem całego tynku ze ścian, co jest czasochłonne i dużo kosztuje.

Dobra wilgotność powietrza to jednak nie tylko dłuższa żywotność mebli i urządzeń, to w pierwszej kolejności lepsze samopoczucie. Wykazano, że wiele dolegliwości także bierze się z utrzymania nieodpowiedniej wilgotności we wnętrzach – choroby układu oddechowego, reumatyzm czy migrenowe bóle głowy.