Podłoga znaczącym wyróżnikiem aranżacji wnętrz- zdecydować się na panele czy parkiet?

Przy urządzaniu salonu, fundamentalną rolę pełni wybór podłogi. Pojawia się odwieczne pytanie – co lepiej wybrać – panele czy parkiet? Niektóre projekty wnętrz mieszkań, aż się proszą o położenie desek – są nobliwe i solidne, na dokładkę można je kilka razy poddać cyklinowaniu. Z drugiej strony, panele wabią szybkością układania i pielęgnacji, są też tańsze od parkietu. Decyzja jest ciężka i warto ją dokładnie przemyśleć, przecież podłogę układamy na lata.

Co przemawia za wyborem parkietu?

Jest materiałem naturalnym i dość ekskluzywnym. Poza niewątpliwymi walorami estetycznymi, ma inne pożądane aspekty: wspaniale izoluje termicznie i akustycznie oraz reguluje wilgotność w salonie. Spory wybór gatunków drewna i rodzajów parkietu, umożliwia dobranie właściwej podłogi do stylu wnętrza. Drewno, nawet gdy nadgryza go ząb czasu, nabiera przy tym wyjątkowej, eleganckiej patyny. Ilość rodzajów drewna dostępnych aktualnie na rynku jest ogromna. Począwszy od zupełnie jasnych klonów i jesionów, poprzez czerwonawe wiśnie, szarawy dąb aż po ciemne wenge. Każdy z rodzajów drewna występuje w różnych wybarwieniach i tonacjach a także rodzajach desek – od małych do całkiem dużych. Jeśli chodzi o podłogi drewniane, ceny są dość spore, ale efekt wart zachodu.

Dla kogo panele?

dekorowanie stołu
Autor: Kotlet.tv
Źródło: Kotlet.tv

Bardzo dużą zaletą paneli, jest niska cena, przez co są one dostępne nawet dla tych, którzy mają malutki budżet. Przykryte specjalną warstwą zabezpieczającą, panele są odporne na wodę, ścieranie i przebarwienia wywołane promieniami słonecznymi. Ich pielęgnacja jest prosta, wystarczy je wytrzeć wilgotną szmatką.

W przypadku niedużych pomieszczeń, wystarczy jedna doba, aby ułożyć panele i od razu móc korzystać z ładnej podłogi. Montuje się je naprawdę szybko, a dzięki podkładom niwelującym, nie musimy obawiać się o drobne nierówności podłoża. Panele dostępne na rynku, imitują właściwie wszystkie gatunki drewna, a także kamień, czy terakotę. Dzięki temu, z łatwością dopasujemy je do charakteru naszego wnętrza. Niestety, jedną z głównych wad paneli, jest fakt, że sztuczne powierzchnie elektryzują się, przyciągają kurz i nie niwelują hałasów. Jeśli jednak nie jest to dla nas zbyt dużym problemem, śmiało możemy sobie sprawić tego typu podłogę. Właściwie dobrane i ułożone panele, z pewnością będą służyły nam przez wiele lat.