Jakie ubrania sportowe najczęściej kupują mężczyźni?

Mój praprzodek na zdjęciach sprzed wieku wystrojony jest w galowy strój: w surdut, nienaganną bielutką koszulę, czarną kamizelkę, z której kieszeni wystaje zegarek zwany „cebulą”. Nigdy nie poznałem go osobiście. Umarł w przededniu wybuchu II Wojny, nie miałem więc takowej okazji. Domyślać się tylko mogę co sobie myślał pozując do tego zdjęcia.

adidas prezentuje nowe ClimaCool® Seduction
Autor: adidas
Źródło: adidas
Prawdopodobnie traktował fotografię jak szybki portret olejny. Pewnie zrobił to z myślą o wnukach a nawet o prawnukach. Jeśli tak, to myślał wówczas o mnie. Może o tym świadczyć jego odświętny strój. Mój dziadek prawdopodobnie miał zaledwie to jedno odświętne ubranie. Miał posadę woźnicy u któregoś z miejscowych fabrykantów, więc nie był zbyt zamożnym człowiekiem. Wprawdzie szczęśliwcem (ponieważ posiadał stałą posadę) co nie było sprawą pewną pod koniec XIX w. w Królestwie Galicji, jednym z najbardziej biednych regionów Cesarstwa Habsburgów. Piętnaście lat potem w dwu etapach wielka wojna zmieniała świat.

Czasem staram wyobrazić sobie jakże dziś wyglądałaby taka fotografia dla potomnych. Jeśli ktoś wpadłby na taką myśl, prawdopodobnie współczesny mężczyzna na tymże zdjęciu nie byłby ubrany w garnitur, stawiałbym raczej na prostą bluzę męską. Do tego pewnie jakieś dżinsy. Możliwe że nie było by to również studio fotograficzne tylko jakiś ważny wyjazd rodzinny powiedzmy do Krakwa.

Z przodu tato w bardzo męskiej bluzie rozpinanej w barwach militarnych. Najstarszy z trojga synów zgodnie z modą deskorolkarzy odziany byłby w bluzy (witryna w tym temacie) męskie z kapturem a młodszy trzynastolatek w polary dla mężczyzn, bo chce się czuć już dorośle. Matka odziana w letnią sukienkę zatrzymana w kadrze wiesza na oparciu krzesła bluzę kangurkę najmłodszego. Gdzieś tam w dali na drugim planie starszy mężczyzna wystrojony w nowy model męskiej bluzy rozpinanej karmi ptaki. Nie mam pojęcia czy mojemu pradziadowi spodobała by się obecna moda, z pewnością mógłby być w lekkim szoku.