Ład musi być podstawą egzystencji wszystkich ludzi

Nasze życie jest zbyt skomplikowane, więc układamy wiele rzeczy, jak nam wygodniej, jak łatwiej. Można nazwać to generalizacją, gdy za wszelką cenę chcemy coś uporządkować, można też to określić mianem zapanowania nad porządkiem rzeczy. Zarówno z jednego, jak i z drugiego rozwiązania rodzi się pewna oczywistość, która mówi nam, że nieważne, jak i co, lecz zawsze będzie wszystko nazywać i segregować. Taką już mamy bowiem naturę. Kiepsko sobie wyobrazić funkcjonowanie całych organizmów ludzkich: państwa, miasta, działania bez pewnych ustalonych schematów. Gdyby nie nazewnictwo nie byłoby nazw ulic, nie byłoby rejestracji, przez co odróżnialibyśmy samochody i motocykle po kolorach i znakach szczególnych (zarysowania, uszkodzenia).

koncert
Źródło: http://www.morguefile.com/

Od harmonii nie jest wolna przyroda, przecież pośród zwierząt każdego gatunku istnieje uporządkowanie, której żadne zwierze nie zamierza zaburzać. Zwierzęta są z natury mniej skomplikowane od ludzi, więc nawet nie pomyślą, że coś można zrobić inaczej. Spójrzmy na domowego kota: on żyje, żeby polować, myć się i spać. Pewnie nie myśli, że mogłoby być inaczej (choć tak naprawdę nie wiemy, co ma w głowie).

Upraszczamy sobie świat przygotowując atlasy, układamy książki na półkach, a ci co pracują w urzędach administrują na co dzień dużą ilością dokumentów, z których każdy musi odszukać się w ogólnym porządku. Porządek istnieje w muzyce, jest rock, metal, rap, w portfelu (oferta smyczy rap, rock, metal) – są przecież kieszonki na drobne, a także miejsce na banknoty, czy karty kredytowe. Nawet to czy nosimy przypinkę rockową, metalową czy rapową (przypinki fana rock) określa pewien porządek, muzyka jakiej słuchamy, to, co ma określać naszą spójną osobowość. Słuchając rocka, metalu czy rapu na smyczy trzymamy psa, który ma być nam posłuszny, jesteśmy jego panami, wprowadzamy do jego życia reguły, których musi przestrzegać. Porządek dla niego, jak i dla nas jest bezpieczny – pies potrzebuje pana, a człowiek psa. To obopólne przestrzeganie porządku przynosi same korzyści.