Projektowanie elektrycznych instalacji – co powinno się wziąć pod uwagę?

Budując dom już będąc przy planowani powinno się przemyśleć wszystko dokładnie. Gdy są same ściany i podłogi, bez położonych tynków i wylewek to położenie kolejnych kabli czy rurek nie jest żadnym problemem. Za to kiedy trzeba to wszystko zrobić w domu, w którym już się mieszka, to niekiedy mogą być z tym duże problemy.

A z pewnością każda taka zmiana może być kłopotliwa i kosztowna. Dlatego też w czasie projektowania warto zastanowić się porządnie, co właściwie będzie potrzebne. Zwłaszcza to dotyczy wszelakich spraw elektrycznych w domu. Instalacje elektryczne (Kraków) kładzie się przed tynkami i malowaniem, z tego też powodu na tym etapie bez żadnego kłopotu można zaprojektować sieć internetową w pomieszczeniach, odpowiednią liczbę gniazdek i włączników, a także system czujek do domowego alarmu.
system alarmowy
Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Powinno się przy wszystkich tych rzeczach skonsultować się z fachowcami, którzy doradzą albo wręcz zajmą się projektem. Niektórzy ludzie są zdania, że poradzą sobie sami ze wszystkim, lecz aby wszystko działało jak należy, to trzeba jednak trochę wiedzy posiadać.

Gdy papierowy projekt będzie gotowy, wszystko zaprojektowane i przemyślane to zostanie znalezienie odpowiednich osób, które to wszystko wykonają. Solidni elektrycy mają pozajmowane terminy prac na długie tygodnie do przodu i należy mieć to na uwadze w czasie ustalania harmonogramu dalszych prac. Zwłaszcza w dużych miastach, na przykład Kraków, Warszawa czy Wrocław jest to odczuwalne, a poza tym ceny za usługi są znacznie wyższe. Czasami warto rozważyć zatrudnienie kogoś dalej mieszkającej, nawet licząc dojazdy może się okazać, że będzie to tańsze rozwiązanie.

Porządny elektryk raczej powinien bez żadnego problemu dać sobie radę z położeniem wszystkich przyłączeń i przeważnie już za tydzień wszystkie linie zasilające i kable do internetu będą gotowe. Wreszcie pozostanie przyłączenie w mieszkaniu instalacji alarmowej i wszystkie prace przy kablach będą zrealizowane. Systemy alarmowe potrzebują bardzo dokładnego zamontowania wszystkich czujników i przewodów, i jeśli ktoś nie będzie pewny swoich umiejętności to lepiej jak zajmą się tym profesjonaliści. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego zamieszania z załączającymi się bez żadnych przyczyn syrenami i światłami.