Właściciele firm powinni kupić swoim pracownikom odpowiednie ubrania robocze

Wyposażenie robocze to jeden z najważniejszych elementów warsztatu pracownika. Szczególnie w przemyśle i produkcji ciężko wyobrazić sobie profesjonalny personel bez ubrań z firmowym logo.

styropian
Autor: Baumit
Przy pracach sezonowych wielokrotnie zdarza się jednak, że ludzie pracują na danych stanowiskach bez odpowiednich, określonych w regułach BHP ubrań roboczych.

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest wyposażenie swojego pracownika w stosowny zestaw ubrań roboczych. To właśnie dla nich stworzone są tzw. markety BHP, w których można zakupić artykuły bhp szczecin (artykuły bhp – kliknij) niezbędne do danej pracy. W katalogach produktów znajdziemy m.in. nakrycia głowy, kombinezony, fartuchy ochronne (dowiedz się więcej), specjalną odzież przeciwdeszczową itp. Do ubrań roboczych producenci dokładają nieocenione akcesoria: kaski, okulary, pakunki na narzędzia czy słuchawki na uszy i inne potrzebne dodatki.

Kolorystycznie dominuje rzecz jasna odcień ciemny, zwykle w barwach oliwkowych i granatowych. Klasyczne spodnie do pracy składają się w 65 % z tkanin sztucznych, a 35 % z bawełny. Wyjątkiem są spodnie drelichowe i ogrodowe – w całości wyprodukowane z bawełny. Jeśli w zakładzie dominują kombinezony, to najważniejszą uwagę zwraca się na to, by pasowały do ciała pracownika. Nie mogą go uciskać, dobrze też, kiedy posiadają ochrony na łokcie, przeciwko zatarciom i zabrudzeniom.

Ubrania robocze, w tym kurtki robocze powinny mieć na wierzchu kilka kieszeni, potrzebnych pracownikowi do włożenia chociażby nożyka, notatnika czy długopisu. Sam materiał okazuje się lepiej znosić wytarcia, pobrudzenia smarem czy innego rodzaju brudzącą cieczą. Przy kolanach pracownicy dopinają dodatkowe wkładki nakolannikowe. Dzięki temu pochylanie, czy klękanie nie będzie stanowić w momencie pracy problemu.

odzież robocza empak
Autor: Empak
Źródło: Empak

W przypadku kurtek roboczych nie ma jednej konkretnej zasady. Rynek udostępnia nam zarówno oferty zupełnie poliestrowe, jak i te zawierające jedną trzecią (35 %) włókna bawełny. W przypadku kurtek niekiedy z podwójnym suwakiem i kilkoma szwami, sztuczność materiału to dodatkowy atut, dający ochronę przed wytarciami. Jeśli chodzi o pracę nocną, kurtki powinny mieć elementy odblaskowe, a zimowe wersje – mieć w składzie tkaninę fluorescencyjną.