Szczęśliwy pies to dobrze ułożony pies

Wybór psa, który będzie strzegł posesji, jest równie ekscytujący jak wybór sukni ślubnej czy nowego samochodu. Ale w przeciwieństwie do sukni i auta, w przypadku psa mamy do czynienia z żywym stworzeniem, które może zawieść nasze oczekiwania. Wówczas nie możemy odrzucić jego przywiązania i miłości, a starać się by więź człowieka z psem była wieczna i oparta na wzajemnym zaufaniu.

owczarek niemiecki
Autor: Giles Williams
Źródło: http://www.flickr.com
Jak tego dokonać? Pamiętając, że wybór rasy nie ma takiego znaczenia, jak to, jakie miejsce znajdzie pies w domowym stadzie. Mały york święcie przekonany, że to on rządzi tym stadem, potrafi dobitniej zademonstrować niż żywiący takie samo przekonanie bulterier. W związku z tym już w pierwszym dniu pobytu psa, szczeniaka wyznaczmy mu granice, albowiem pies szczęśliwy to pies dobrze ułożony. W wielu przypadkach pomocny okazać się może zakup obroży treningowej. Obroże treningowe to prosty dla psa komunikat. Gdy nie wykona polecenia, poczuje niekomfortowe napięcie mięśnia wywoływane przez impuls korekcyjny z obroży (kolczatka do trenowania). Dobre zestawy treningowe wyposażone są w także funkcję ostrzeżenia przed impulsem.

border colie
Autor: lubasi
Źródło: http://www.flickr.com

A teraz o naszych strażnikach na czterech łapach.Cieszącym się największą popularnością jest owczarek niemiecki – przenikliwy, mądry, a przy tym wrażliwy i opiekuńczy. Jego sposób czuwania oznacza szczekanie nocą, na każdy najmniejszy szmer oraz częste spacery wzdłuż płotu. Potrzebuje bliskości człowieka, dużo ruchu i terytorium do pilnowania. Pod żadnym pozorem nie należy tego psa pozostawiać na cały dzień w kojcu – odbija się to negatywnie na jego psychice.Za niesamowicie rozumnego psa uchodzi mało popularny wśród Polaków border collie, który potrzebuje przestrzeni i najlepiej stada zwierząt do pilnowania. W niewielkim domu z ogródkiem, w najlepszym wypadku zapędzi na taras całą rodzinę.

Groźny stróż – nie napastnik, to owczarek anatolijski. Niesamowicie czujny, mimo swych pokaźnych rozmiarów sprytny i szybki, nieufny do obcych, rzadko kiedy jest gotowy do całkowitego podporządkowania się, musi od małego przywyknąć do innych psów. Trzymać go może tylko dobry znawca psów, który poświęci dużo czasu na jego ułożenie.
Jest jeszcze jedna, niedoceniana rasa, o której powinniśmy wspomnieć. To kundel ze schroniska, który w zamian za przygarnięcie będzie strzegł naszej rodziny.