Trendy w oświetleniu

Światło w mieszkaniu jest przynajmniej w takim samym stopniu istotne jak meble. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie raczej funkcjonowania pozbawionego światła. Z tej racji właśnie na wybranie różnego rodzaju lamp do domu poświęcamy bardzo dużo czasu. Powinniśmy wobec tego zdawać sobie sprawę, jakie są obowiązujące trendy w oświetleniu.

Co jest modne?

jadalnia   slider
Autor: Dekoral
Źródło: http://echopr.pl/PRASA/zielone_wzgorze.jpg

W naszym kraju nadal najczęściej wybieranym rozwiązaniem są lampy sufitowe (można zobaczyć tutaj: galeriaoswietlenia.pl/cat/oswietlenie-sufitowe/80_67). Zazwyczaj do każdego pokoju wybieramy jeden główny żyrandol i ewentualnie czasem dodatkowe źródła światła. Powinniśmy jednak poprzyglądać się bliżej odmiennym typom świateł. W szczególności w nowocześnie urządzonych wnętrzach można zrezygnować z jednego górnego źródła światła na rzecz na przykład paru ustawionych w rogach pokoju lamp eksponujących wybrane fragmenty pomieszczenia. Możemy skusić się także na kilka czy kilkanaście lampek halogenowych rozłożonych na całej powierzchni sufitu. Wszystko uzależnione jest wyłącznie od rodzaju pomieszczenia.

Ciepłe światło (lampy sufitowe tanio) w sypialni

Dla każdego z nas bardzo ważnym pomieszczeniem w domu jest sypialnia. I tutaj ze światłem możemy poszaleć. Standardowe lampki nocne (pomocne wskazówki: modny asortyment) stojące na nocnych szafkach powoli są wypierane przez lampki montowanym na przykład w zagłówku łóżka, a nawet bezpośrednio do ściany nad łóżkiem. Możemy też kupić duże lampy stojące i nie kupować w ogóle nocnych stolików. Wybór jest właściwie nieskończony. Pamiętajmy tylko, że w pokoju, w którym śpimy najlepiej sprawdza się ciepłe, delikatne światło. To powinno być miejsce relaksu, więc nikt nie chce mieć tam szpitalnego czy stołówkowego światła (zobacz lasery garden star od laserworld).

Światło do kuchni

Kuchnia to miejsce, gdzie wszyscy domownicy spotykają się w trakcie posiłków, żeby pogadać, wymienić się wydarzeniami z całego dnia. Miejsce to powinno zachęcać do przebywania, więc także światło ma znaczenie. Lampy do kuchni (interesujące produkty: na tym serwisie) muszą emitować dość mocne światło, lecz warto pomyśleć nad właściwym rozmieszczeniem lamp. Jedna lampa sufitowa nie zda egzaminu. Będziemy zasłaniać sobie światło w czasie gotowania, nie będzie intymności i spokojnego klimatu. Dlatego lepiej jedną lampę zawiesić nad stołem, a nad blatami roboczymi założyć kilka niewielkich lampek. Takie rozwiązanie sprawdzi się wspaniale.