Turkuć podjadek to owad aktualnie rzadko przejawiający się w naszym kraju

Polska położona jest w umiarkowanej strefie klimatycznej, gdzie jest dosyć jasny i odczuwalny rozdział na pory roku. To dla dużej ilości zwierząt i roślin komfortowe warunki do rozwoju, ponieważ nie brakuje tutaj pokarmów, wody, czy także innych substancji, które są konieczne do życia.

pszczoła spijająca nektar z kwiatu
Autor: Alexandru Panoiu
Źródło: http://www.flickr.com
Turkuć podjadek (więcej tutaj: o insektach w projektoskop.pl), to owad, jaki spotykany jest w Polsce. Jeszcze przed laty był to owad występujący w ogromnej liczbie, lecz w wyniku coraz bardziej odczuwalnego skażenia gleby, jego ilość znacznie się zmniejszyła. To owad, jaki żyje szczególnie pod ziemią, lecz posiada skrzydła i zdolności do latania. Oczywiście jako larwa, nie posiada skrzydeł. Żywi się on tak naprawdę wszystkim, czyli roślinami, jak też wszystkimi innymi pokarmami. Co istotne, to owad, który wytwarza sobie tunele bardzo wąski, nie pozwalające się odwrócić. Porusza się on do przodu i do tyłu. Nie posiada możliwości wykonywania większych tuneli, dlatego nie obraca się pod ziemią. Jest to owad w dzisiejszych czasach nie sprawiający żadnych szkód w uprawach rolnych, co wynika właśnie z niskiej liczby żyjących gatunków turkucia.

Owady wszystkożerne, również potrafią czerpać pokarm z tego rodzaju roślin, jak kosodrzewina (kosodrzewina w serwisie projektoskop.pl). To odmiana drzewa, jaka wywodzi się od sosny. Aktualnie jest wiele odmian kosodrzewiny, co praktycznie istnieje okazja dostrzec w każdym parku iglastym. Jest to jedno z takich drzew, które zapewnia zwierzętom pokarm przez cały rok, bo w okresie dojrzewania owoców, dostarcza pokarm zwierzętom dużych rozmiarów, a poprzez zrzucanie igieł, czy też owoców na glebę, również (zobacz i porównaj) posiadają okazję czerpać z tego pokarm różne owady, funkcjonujące na ziemi albo wewnątrz niej. Jest to rodzaj drzewa, który w Polsce cieszy się sporą popularnością, przez co często istnieje szansa znaleźć w sklepach ogrodniczych szczepy kosodrzewiny. To bardzo dogodne drzewo do ogrodu, gdyż przez wytwarzane owoce, posiada ciekawy kolor i też gęstość gałęzi z dosyć grubymi igłami, co zezwala nie tylko w jakimś stopniu odizolować dany teren, ale również zapewnić niepowtarzalny klimat.

W Polsce żyje wiele zwierząt, ale również sporo roślin. Jest to z pewnością dla nas dogodne, gdyż dzięki temu nasz kraj jest bardzo atrakcyjny, ale i my czerpiemy z tego wiele dobrego, przez wciąż ogromny obszar terenów naturalnych. Każda roślina i zwierze ma swoje przeznaczenie, które zazwyczaj w jakimś zakresie również oddziałuje na człowieka.