Odzież termoaktywna – w sam raz na górską eskapadę

Przebywam w górskiej wiosce. Dla mnie widok zielonych trójkątów za domem, zamglonych o poranku, jest normą. Co wcale nie oznacza nudy – podczas gdy dosięgasz wzrokiem gór nie musisz mieć odbiornika telewizyjnego, wystarczy odrobinka uwagi. I mamy widowisko! Rano zdarza się, że mgły unoszą się jakby kurtyna w teatrze. Popularna jest opinia, że górale umieją intuicyjnie przewidzieć pogodę.

góry
Autor: Matt Ming
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas gdy wybieramy się po pieczywo na śniadanie albo po makowca do ulubionej cukierni, można na tym sposobie polegać. Sytuacja staje się poważniejsza, a wręcz zabójczo poważna, kiedy w planie mamy wycieczkę lub wyprawę w góry. Wówczas sprawdzenie prognozy pogody to rzecz pierwszej wagi. Jednakże, nawet jeśli aura była sprzyjająca, rozsądnym pomysłem jest odpowiednie przygotowanie się. Każdy przewidujący, kuty na cztery nogi powsinoga, będzie pamiętał o komfortowych butach oraz plecaku „kominie”. Dobrze by było jednak pamiętać też o odpowiednim ubiorze. Pierwsza i najważniejsza reguła jest taka, że ubieramy się warstwowo, zatem tak, by było nam łatwo w razie konieczności zdjąć bądź włożyć dodatkową warstwę ubrania. Istotne jest również, aby się za bardzo nie przegrzać. I tu przychodzi nam z pomocą sportowa bieliznatermoaktywna – tu przykładowe rękawiczki termoaktywne w sam raz na wyprawy górskie.

Jest ona osiągalna w postaci nawet jednorodnych kompletów termoaktywnych (w tym miejscu zobaczysz znacznie więcej: idealne w góry koszulki termoaktywne). Są to ubrania z tworzyw przyszłości. Konstrukcja tych ubrań wykonana jest z mikroskopijnych rureczek, których zadaniem jest odprowadzać pot ze skóry a jednocześnie zapewnić dopływ powietrza do niej. Jest to możliwe dzięki temu między innymi, iż rureczki które tworzą tkaninę mają średnicę tak dużą aby wypuścić krople potu jednak tak nieduże by nie przepuścić mniejszych cząsteczek pary.

Więc nie ważne czy używamy koszulki termoaktywne czy skarpetki termoaktywne, rękawiczki termoaktywne czy też może komplety termoaktywne – wszystkie wymienione części stroju powinny przylgnąć do skóry (im ściślej tym skuteczniej ochraniają przed chłodem). Tylko wtedy rureczki będą odprowadzały wilgoć na zewnątrz i „oddychać”.