W jaki sposób dobierać dekoracje mieszkania do stylowych mebli?

Dawniej domy spełniały w głównej mierze funkcję użytkową: miało się w nich bezpiecznie mieszkać, a urządzenie wnętrz miało ułatwiać utrzymanie porządku. W chwili obecnej przywiązujemy szczególną uwagę do dekorowania mieszkań, zestawiając ze sobą piękne meble i oryginalne dodatki. Jak robić to prawidłowo, tak aby końcowy efekt był modny i miły dla oka?

Obecnie bardzo mile widziane w domowych wnętrzach są meble stylowe, a więc odnoszące się do konkretnego nurtu artystycznego, lub do wskazanego regionu świata. Najmodniejsze są meble prowansalskie, odznaczające się elegancją oraz lekkością stylu jednocześnie, meble w stylu skandynawskim, czyli tradycyjne i oszczędne formy, utrzymane w chłodnych kolorach i meble kolonialne, solidne, drewniane i mające w sobie nieco egzotyki.
mieszkanie
Źródło: flickr.com

Do mebli należy wybrać stosowne dekoracje, co w przypadku stylizowanych komód i krzeseł nie zawsze jest bezproblemowe. Warto sprawdzić: ​http://www.pinakotekahome.pl/offer/group/3/Dekoracje. Zanim zaczniemy gromadzić dodatki dekoracyjne, określmy, w w jakiej tonacji planujemy mieć utrzymane mieszkanie. Najlepiej wybrać dwa-trzy kolory główne. Przykładowo do drewnianych, trochę surowych, mebli skandynawskich, idealnie będą pasować dodatki w chłodnych odcieniach szarości i błękitu, a białe meble prowansalskie można bez obaw zestawić z lawendą i odrobiną świeżej zieleni, która doda całości trochę energii.

kompas
Źródło: pixabay.com

Poza barwami, istotne są również wybrane wzory oraz surowce. Nawet najpiękniejsze meble stylowe utracą swój urok otoczone zbyt dużą ilością pstrokatych dekoracji. Jeśli planujemy we wnętrzu zastosować jakiś wzór, najlepiej zdecydować się na pojedynczy motyw: niech to będą niewielkie kwiaty, idealnie harmonizujące ze stylem prowansalskim, lub orientalne ornamenty, doskonale podkreślające egzotykę i elegancję stylu kolonialnego.

Zastosowane dekoracje powinny również należeć do jednej grupy stylistycznej: wiklinowy kosz skandynawski nie będzie dobrze się prezentować w zestawie ze świecznikiem w stylu eleganckim. Dobierajmy dekoracje pod względem stylu oraz materiału, z jakiego zostały wykonane. Warto sprawdzić naszą propozycję: http://www.pinakotekahome.pl/offer/product/3/75/AUTHENTIC-MODELS/Sekstans-KA030. Surowce naturalne, jak drewno, czy len, powinno się łączyć z innymi naturalnymi materiałami, nowoczesne szkło świetnie komponuje się z kolei z plastikiem albo stalą.