W jaki sposób udekorować mieszkanie światłem?

Oświetlenie spełnia bardzo ważne zadanie w naszym życiu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że właściwe oświetlenie naszego mieszkania może mieć spory wpływ na nasz codzienny nastrój oraz właściwe funkcjonowanie całego organizmu.

lampki nocne w sklepie
Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com

Dlatego właśnie tak bardzo ważne jest, aby w odpowiedni sposób dobrać światło do naszego mieszkania. Z drugiej jednak strony światło w naszych domach pełni nie tylko funkcje praktyczne, ale również powinno stanowić doskonałe udekorowanie naszego wnętrza. W ten sposób mamy szansę przy dobrym świetle nie tylko wypocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu pełnym pracy, ale również z zachwytem podziwiać barwne motywy świetlne w mieszkaniu.

Często wybór odpowiedniego oświetlenia w ogromnym stopniu zależy w pierwszym rzędzie od tego, w jaki sposób spędzamy nasze wieczory w domu. Jedni przede wszystkim rozświetlają mieszkania po to, aby móc komfortowo pracować wieczorami przy biurkach, inni kochają natomiast czytanie książek na łóżku. Są i tacy, którzy szukają nastrojowego oświetlenia, które ciekawie urozmaici przestrzeń podczas całonocnych spotkań z przyjaciółmi.

Świetlne girlandy Cotton Ball Lights
Autor: Salon 9design
Źródło: Salon 9design

Warto zwrócić uwagę na dekoracyjne walory światła. Wyróżniają się nimi zarówno typowe lampy wiszące, mieszczące się w centralnym punkcie na naszym suficie, jak również lampy do oświetlenia obrazów, które spełniają tylko jedną ważną funkcję – oświetlenie sufitowe wykorzystywane jest przede wszystkim do zadań praktycznych – to właśnie ono ma w głównym stopniu rozświetlać nasze pomieszczenia, umożliwiając nam pracę nawet do późnych godzin nocnych.

Nie mniej ważne są wszelkiego rodzaju lampy, za sprawą których można w danej części pomieszczenia np. poczytać książkę. Udogodnienie stanowią jednak wszelkiego rodzaju dodatkowe efekty oświetlenia, jakich celem jest między innymi ozdobienie pomieszczenia.

Oświetlenie idealnie pomaga nam kreować przestrzeń i wydobywać najważniejsze elementy mieszkania. Oprócz tego podkreśla kolory, a nawet może optycznie powiększyć bądź też zmniejszyć pomieszczenie. Należy jednak pamiętać, iż w mieszkaniu powinna panować harmonia pomiędzy wszystkimi rodzajami oświetlenia, należy więc eksperymentować z oświetleniem, jednakże do pewnego stopnia.