Jak utrzymać czystość w mieszkaniu bez nie stosując chemii?

Aktualnie w sprzedaży można dostać dużą ilość środków czyszczących. Są to m.in.: preparaty do dywanów i tapicerki, preparaty do mebli i podłóg, preparaty do prania i płukania a nawet preparaty do prasowania. Dla nas dzisiaj jest naturalne że mamy w zasięgu ręki wszystkie te współczesne środki. A jak dawniej radziły sobie z porządkami domowymi nasze babcie i prababcie? Radziły sobie doskonale!

odkurzacz
Autor: Twentyfour Students
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli zechcemy wrócić do babcinych sposobów, zaopatrzmy przede wszystkim w sporą ilość sodki i octu spirytusowego. Są to środki tanie, nieszkodliwe dla zdrowia a przede wszystkim niezwykle skuteczne (zwłaszcza w duecie). Nie tylko są niezastąpione podczas gotowania. Mogą pomóc nam również posprzątać cały dom! Soda połączona z ciepłym octem spirytusowym niezwykle silnie spienia się pomagając nam odetkać odpływ w zlewie czy też w łazience. Jeśli zmieszamy sodę oczyszczoną z małą ilością octu pozyskamy pastę z pomocą której usuniemy wszelkie kuchenne oraz łazienkowe zabrudzenia. Oczyścimy garnki, srebrne łyżeczki czy armaturę łazienkową.

Preparaty do mebli i podłóg świetnie zastąpi przetarcie ich drewnianej powierzchni ściereczką nawilżoną oliwką dziecięcą, ewentualnie ochłodzoną esencją herbaty albo octem spirytusowym. Natomiast powierzchnię mebli skórzanych wyczyścimy mieszanką octu i oleju lnianego w proporcji 1:1. Czym zastąpić preparaty do dywanów i tapicerki? Tłuste plamy z mebli tapicerowanych, a także z wykładziny czy dywanów, możemy próbować oczyścić z pomocą talku kosmetycznego, mąki czy też sody. Starczy obsypać poplamione miejsce, później należy odczekać kilka godzin następnie zebrać „wywabiacz” odkurzaczem.

Preparaty do prania i płukania także da się zastąpić używając do prania wypróbowanych, dobrych płatków mydlanych. Używały ich już nasze babcie, gdyż są one delikatne, nie są drogie i doskonale się pieniące. Nie są skuteczne jednak przy bardzo silnych plamach, więc dobrze jest ich używać głównie do odświeżania ubrań. Tym sposobem da się również wyprać bieliznę ręcznie. Po upraniu bielizny za pomocą płatków mydlanych opłukujemy ją za pomocą strumienia wpierw gorącej, a później zimnej wody. Nasze babki nie używały żadnych preparatów do prasowania, ewentualnie pryskały prasowane ubrania wodą. Babcine sposoby są niezastąpione!