W zdrowym ciele zdrowy duch!

W ostatnich latach z powodu wzrostu świadomości społeczeństwa nastąpił olbrzymi nawrót ku zdrowemu trybowi życia, poczynając od kuchni gdzie zmiany te są najbardziej widoczne. Tradycyjna polska kuchnia odmieniła się widocznie: bardzo ciężkie, smażone potrawy zastąpiły zdrowe sałatki, przyrządzane na parze ryby, trendy jest nawet przygotowywanie domowego chlebka.

siedzący mężczyzna
Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli dołożymy do tego coraz bardziej widoczną modę na bieganie i ogólnie ruszania się mamy obraz jednej z bardzo korzystnych przemian naszych czasów.

Jednakże nie każdy lubi bieganie czy jazdę na rowerze. Można również wybrać Nordic Walking. Jest to typ sportu który wymyślono w Finlandii jako trening dla narciarzy. W końcu zrobił się on tak bardzo popularny że stał się osobnym typem rekreacji. Nordic Walking (podobnie jak bieganie) nie jest sportem wymagającym, wystarczą specjalne kije i wygodne buty. Dużą zaletą tego typu aktywności jest fakt, iż da się go praktykować wszędzie. Poza tym spacerować z kijami może każdy bez względu na wiek lub też bez względu na początkową kondycję.

Musimy jednakże pomyśleć o odpowiednim dostosowaniu butów do miejsca gdzie będziemy chodzili. Tak np. idąc razem z rodziną w górzysty teren z kijami, trzeba wyposażyć także dzieciaki w bardzo wygodne obuwie (dla przykładu w buty trekkingowe dla dzieci). Dorośli mogą włożyć buty glany męskie czy damskie, najważniejsze jest by buty trzymały kostkę do czego oba rodzaje obuwia bardzo dobrze się nadają. Z kolei w bardziej płaskim terenie doskonale sprawdzą się na przykład botki męskie.

Świetnym uzupełnieniem treningu z kijami może okazać się pływanie. Można je uprawiać obecnie bez względu na pogodę ponieważ mamy do wyboru coraz więcej całorocznych pływalni. Gdybyśmy się zdecydowali na pływalnię będzie wyposażenie takie jak: strój kąpielowy, czepek, okulary pływackie, być może płetwy oraz męskie japonki i klapki które to ograniczają ryzyko poślizgnięcia się podczas chodzenia po brzegu basenu. I w ten oto sposób przygotowani ruszajmy po zdrowie!