Właściwe światło podczas pracy

O określonym natężeniu światła w miejscu pracy biurowej stanowią nawet przepisy BHP. Jest ono ważne dla utrzymania oczu w dobrej formie przez całą zmianę w pracy. Odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu biurowym nierzadko wpływa na samopoczucie zatrudnionych ludzi i wydajność ich pracy. Oświetlenie biurowe jest specyficznym typem oświetlenia, musi być relatywnie nie drogie i wydajne, nie razić i emitować światło o odpowiedniej temperaturze barwowej.

Dla uzyskania takich cech światła przy utrzymaniu niewielkich kosztów, stosuje się specjalnie skonstruowane lampy bądź oprawy oświetleniowe i żarówki jarzeniowe bądź żarówki innego rodzaju.

Złudzenie optyczneNajwiększą oszczędność właścicielowi firmy daje użycie systemu luster w oprawie lampy, które ma na celu odbijać światło i emitować je w całym pomieszczeniu.

lampa na biurku
Autor: mendhak
Źródło: http://www.flickr.com

Wydajność żarówki rośnie w takim przypadku w znaczny sposób, co pozwala zastosować mniej źródeł oświetlenia i w rezultacie daje zaoszczędzenie na opłatach za prąd. Praca w biurze wymaga zastosowania światła o barwie białej, wytwarzanego jedynie przez niektóre rodzaje źródeł światła. Niezwykle ważne jest właściwe dopasowanie jasności i kontrastu monitorów w biurze, tak żeby nie męczyły one wzroku pracowników w czasie wielogodzinnej pracy. Regularne przerwy są także ważne dla stanu wzroku kadry pracowniczej. Należy mieć na uwadze, że kadra wypoczęta to kadra produktywna (sklep).

Nowoczesne oświetlenieW najbardziej innowacyjnych pomieszczeniach biurowych stosuje się oświetlenie nowego typu, które jest sterowane za pomocą urządzeń elektronicznych. Źródłem światła są lampy punktowe umieszczone od siebie w określonej odległości, zaopatrzone w nowoczesne żarówki z diodami LED (e-sklep). Są to niezwykle oszczędne źródła światła wytwarzające białe światło, które jest optymalne do pracy biurowej. Elektroniczne kierowanie umożliwia dokładne dopasowanie siły światła, a ograniczenie napięcia wysyłanego do żarówki nie ogranicza jej długiej żywotności. Diody LED nie mają delikatnego żarnika, są wykonane z półprzewodnika który jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu żarówka tego rodzaju może działać nawet kilka razy dłużej, niż energooszczędne świetlówki czy zwykłe żarówki.