Właściwe światło podczas pracy

O określonym natężeniu światła w miejscu pracy biurowej stanowią nawet przepisy BHP. Jest ono ważne dla utrzymania oczu w dobrej formie przez całą zmianę w pracy. Odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu biurowym nierzadko wpływa na samopoczucie zatrudnionych ludzi i wydajność ich pracy. Oświetlenie biurowe jest specyficznym typem oświetlenia, musi być relatywnie nie drogie i wydajne, nie razić i emitować światło o odpowiedniej temperaturze barwowej.

Dla uzyskania takich cech światła przy utrzymaniu niewielkich kosztów, stosuje się specjalnie skonstruowane lampy bądź oprawy oświetleniowe i żarówki jarzeniowe bądź żarówki innego rodzaju.

Złudzenie optyczne
Największą oszczędność właścicielowi firmy daje użycie systemu luster w oprawie lampy, które ma na celu odbijać światło i emitować je w całym pomieszczeniu.

lampa na biurku
Autor: mendhak
Źródło: http://www.flickr.com

Wydajność żarówki rośnie w takim przypadku w znaczny sposób, co pozwala zastosować mniej źródeł oświetlenia i w rezultacie daje zaoszczędzenie na opłatach za prąd. Praca w biurze wymaga zastosowania światła o barwie białej, wytwarzanego jedynie przez niektóre rodzaje źródeł światła (zobacz lasery laserworld). Niezwykle ważne jest właściwe dopasowanie jasności i kontrastu monitorów w biurze, tak żeby nie męczyły one wzroku pracowników w czasie wielogodzinnej pracy. Regularne przerwy są także ważne dla stanu wzroku kadry pracowniczej. Należy mieć na uwadze, że kadra wypoczęta to kadra produktywna (sklep).

Nowoczesne oświetlenie
W najbardziej innowacyjnych pomieszczeniach biurowych stosuje się oświetlenie nowego typu, które jest sterowane za pomocą urządzeń elektronicznych. Źródłem światła są lampy punktowe umieszczone od siebie w określonej odległości, zaopatrzone w nowoczesne żarówki z diodami LED (e-sklep). Są to niezwykle oszczędne źródła światła wytwarzające białe światło, które jest optymalne do pracy biurowej. Elektroniczne kierowanie umożliwia dokładne dopasowanie siły światła, a ograniczenie napięcia wysyłanego do żarówki nie ogranicza jej długiej żywotności. Diody LED nie mają delikatnego żarnika, są wykonane z półprzewodnika który jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu żarówka tego rodzaju może działać nawet kilka razy dłużej, niż energooszczędne świetlówki czy zwykłe żarówki.