Biżuteria ze srebra i złota

Od lat człowiek ubóstwia wszelkiego typu ozdoby. Pierwsze ślady takich przedmiotów pojawiły się aż dwadzieścia dwa tysiące lat temu. Oczywiście wówczas były to bardzo prymitywne rzeczy, które najczęściej zrobione były z materiałów takich jak drewno lub muszle. Na przestrzeni tysięcy lat techniki wyrobów tego typu ornamentów rozwijały się. Zmieniały się także surowce, z których robiono biżuterię. Mimo to złota i srebra nie używano i nie znano bardzo długo, dopiero około trzech i pół tysiąca lat przed naszą erą zaczęto korzystać z tych szlachetnych metali.

Biżuteria nie była tylko związana z upiększeniem ciała. Od zawsze wiązano z nią świat magii, mitów i wierzeń. W zamierzchłych czasach podobnie jak dzisiaj przypisywano rozmaitym amuletom nadprzyrodzoną moc i wierzono, że noszenie danego ornamentu przyczyni się do sukcesu w bitwie lub szczęściu w miłości, uchroni przed chorobą i odegna złe duchy.
olenkaphu.pl
Autor: Pavlina Jane
Źródło: http://www.flickr.com

Ozdoby ciała, jakie wyrabiano w starożytnych czasach w Grecji oraz w Rzymie to w głównej mierze niezwykle szczegółowo dopracowane oraz bardzo estetyczne bransolety o kształtach jadowitych węży, różnego typu naszyjniki i szpile do włosów oraz do spinania szat i inne. Przedmioty te wykonywane były nie tylko ze złota i srebra ale również z brązu.

Na przestrzeni wieków techniki wyrabiania ozdób z materiałów takich jak srebro czy złoto rozwijały się podobnie jak rozwijały się motywy wzornictwa. Za okres największego rozwoju złotnictwa uważa się w Europie wiek szesnasty i siedemnasty. Złote i srebrne ornamenty były wzbogacane o kamienie szlachetne takie jak szafiry, perły czy też diamenty.

W czasach obecnych mamy bardzo duży wybór wszelkiego rodzaju biżuterii. Można przejrzeć asortyment sklepów internetowych oraz hurtowni złota i srebra praktycznie nie wychodząc z domu. Wystarczy zajrzeć na strony takie jak hurtownia biżuterii złotej, czy też hurtownia srebra, żeby zapoznać się z mnogością i rozmaitością asortymentu (Wystarczy poszukać – więcej informacji przeczytasz tutaj). Mamy możliwość wybierać między wszelkimi wzorami, zarówno nowoczesnymi jak nawiązującymi do sztuki oraz stylistyki klasycznej. Poza tym są specjalne kolekcje o cechach bardziej wyszukanych i ekskluzywnych. Każda hurtownia złota (hurtownie jubilerskie) lub wyrobów srebrnych troszczy się o to, żeby ich produkty i wzory były niepowtarzalne i wyjątkowe.