Jak wykończyć ściany w mieszkaniu

Polskie kuchnie są z reguły dość małe. Ponadto, dziś coraz większym zainteresowaniem odznacza się kuchnia umieszczona w aneksie, czyli połączona z salonem. Dekorując to pomieszczenie należy tym samym mieć na uwadze nie tylko to, żeby była ona praktyczna i funkcjonalna, ale także rzeczywiście atrakcyjna, gdyż razem z salonem pełni funkcje reprezentacyjną. Jedną z najważniejszych kwestii są kuchenne ściany.

Fototapety z miastem, przykłady grafik na fototapetę
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Przeważnie maluje się je na określony kolor, opcjonalnie zakłada się tradycyjne płytki. Co tymczasem zrobić, żeby ściany nie były nudne? Alternatyw jest faktycznie dużo. Płytki sprawdzają się idealnie w miejscach, które są szczególnie wystawione na zabrudzenia, przykładowo w pobliżu kuchenki. Dzięki temu osłania się ścianę przed nieestetycznymi plamami, jakie z płytek jest zdecydowanie prościej usunąć. Popularne są także fototapety do kuchni.

Najczęściej są wyjątkowo trwałe, dlatego idealnie sprawdzają się także w tak ciężkich warunkach. Wybór motywów jest dosyć różnorodny. Z racji tego, że w kuchniach ilość dostępnej powierzchni jest dość ograniczona, wskazane jest zamówić fototapety na wymiar. Dzięki temu będzie się miało gwarancję, że doskonale dopasują się do miejsca, w jakim planuje się je położyć – inspiracje możesz sprawdzić na fototapety w dowolnym wymiarze.

Fototapety, przykładowe grafiki na fototapetę
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Takie fototapety mogą stanowić znakomite wypełnienie pomiędzy szafkami, jak również sprawdzić się na pustej ścianie. Ciekawym pomysłem jest ponadto zastosowanie farby tablicowej. Trzeba zaaplikować ją na ścianę (co jest dosyć proste), aby cieszyć się tablicą w swojej kuchni. Taka tablica jest idealna jeżeli w rodzinie są dzieci lubiące malować na ścianach. Poza tym, można na niej także zapisywać drobne wiadomości dla innych lokatorów, czy spisywać listę zakupów.

W kuchni jest to wyjątkowo przydatne, więc farba tablicowa charakteryzuje się ogromnym zainteresowaniem. Łatwo ją utrzymać w czystości, wystarczy gąbka lub szmatka zamoczona w wodzie. Kuchenne ściany nie muszą być więc nudne, wystarczy trochę wyobraźni, by kuchnia stała się faktycznie ozdobą w każdym domu. Kategorycznie nie należy więc lekceważyć dekoracji ścian, ponieważ to właśnie ona ma największe znaczenie. Dodatkowo, ściany w kuchni są bardziej narażone na zabrudzenia aniżeli w innych pomieszczeniach, przede wszystkim z powodu gotowania.