Kupujemy psiaka. Na co należy zwrócić uwagę?

Kiedyś wreszcie nadchodzi ten dzień, gdy nasze dziecko oznajmia nam, iż musi posiadać w domu zwierzę. To bardzo istotna kwestia i powinniśmy się nad nią dobrze zastanowić. Na pewno nie powinniśmy zbyt prędko się zgadzać. Nie mówmy naszemu szkrabowi, że zgadzamy się na to, tylko po to, aby przestało nas tym pytaniem zamęczać. Oszukiwanie dziecka przyniesie jeszcze gorsze efekty niż odmowa. Zanim jednakże zniszczymy marzenia dziecka o zwierzątku, przekalkulujmy wszystko na spokojnie.

Pies rasy mastif tybetański
Autor: lgrvv
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze, porozmawiajmy z dzieckiem o odpowiedzialności za zwierzę. Powiedzmy mu, że jest to żywe stworzonko, które jest od nas całkowicie zależne. Trzeba je dokarmiać i troszczyć się o nie – wiedząc, co należy kupić. Jeżeli nasze dziecko zrozumie to i zechce przestrzegać wszystkich zasad, można pomyśleć o zwierzaku.

Najczęściej kupujemy pieska. Pies to od prawieków najlepszy przyjaciel człowieka. Jeszcze się nie zdarzyło, by wierny pies zdradził ukochanego pana. Wręcz odwrotnie, słyszymy o przypadkach, gdy to zwierzę ratuje z opresji swojego właściciela. Czasem autentycznie „opłakuje” odejście człowieka i często wkrótce sam też umiera. Piesek będzie z pewnością najlepszym kompanem naszego malucha. Jest mnóstwo odmian, które wręcz uwielbiają dzieci, możemy więc postarać się o takiego pieska.

Decydując się na psa, weźmy pod uwagę to, jaki tryb życia prowadzi. Jeśli mieszkamy w bloku, w ciasnym mieszkaniu nie decydujmy się na duże psy oraz te, które potrzebują się wyhasać. Kupmy raczej pieski, którym nie potrzeba tyle ruchu. Jeśli kupimy jamnika, pamiętajmy o tym, aby nie wchodził sam po schodach, gdyż to może mu zaszkodzić na kręgosłup.

tibetan mastiff
Autor: lgrvv
Źródło: http://www.flickr.com
Kupujmy naszemu pupilowi właściwą karmę, dopasowaną do jego potrzeb – www.superzoomarket.com/karma-dla-psow-brit. Nie dokarmiajmy zwierzaka resztkami z obiadu, ponieważ nie wszystko, co jest dla nas dobre, będzie dobre też dla naszego pupila. Należy także dać naszemu czworonożnemu przyjacielowi coś do zabawy. W każdym sklepie zoologicznym kupimy wszelkiego rodzaju zabawki dla psa w sklepie Glonojada. Są one wykonywane z najrozmaitszych materiałów. Niektóre gryzaki pomagają w usuwaniu kamienia nazębnego.