Zwierzęta w domach – co dawać domowemu kotu, by był zdrowy?

Ludzie od dawna przygarniali do swoich gospodarstw zwierzaki. Zaczęło się to daleko w przeszłości i ciągnie się to do dzisiaj. Przede wszystkim, niektóre gatunki są hodowane w celach użytkowych, do ubicia i na mięso. Po drugie, już ludzie pierwotni poczynali zauważać, że niektóre zwierzęta, szczególnie psowate, łatwo oswoić, a kiedy już się to uda, te odwdzięczają się nie tylko przywiązaniem i wiernością, lecz również czujnością, czy też, przy odpowiednim szkoleniu, wsparciem w szukaniu zwierzyny i łowach.

Obecnie rzecz jasna hodowla ptactwa i innych gatunków przeznaczonych w końcowym rozrachunku do jedzenia wciąż jest potrzebna – ogromna większość społeczności nie tylko w Polsce, lecz i innych krajach, je mięso; inne gatunki natomiast są trzymane w mieszkaniach i gospodarstwach bardziej dla przyjemności niż jakichkolwiek innych celów utylitarnych. Czasami na wsi na miejscu okazuje się duży pies, jaki ostrzeże szczekaniem, kiedy do płotu podejdzie ktoś nieznajomy: listonosz, wędrowny złodziejaszek czy świadkowie Jehowy. Nie wyjaśnia to jednak tego, dlaczego tak powszechnie psy i koty wszelkich ras obecne są w miastach.

Autor: West Zest

Tak czy inaczej obecnych w miastach ich wiele, szczególnie psów. Jednak podczas kiedy psy generalnie są w stanie zjeść wszystko, koty znacznie trudniej utrzymać w dobrym zdrowiu, a posiadacze kotów czasem nieodpowiednio dobierają im jadłospis, co na dłuższą metę powoduje mnóstwo dolegliwości. Dostępne są doskonałe karmy suche dla kotów Acana (http://zwierzakowo.pl/sklep/karma-acana-dla-kotow.html), Whiskas czy Purina Karmy dla kotów takiej klasy są tworzone z myślą o doskonałym bilansie składników odżywczych, znacznie lepiej niż jest to w przypadku serwowania kotu mleka i wątróbki. Sucha karma dla kota musi zawsze stanowić podstawę jego diety, choć wydaje się na pierwszy rzut oka, że jeśli kot to drapieżnik, powinien spożywać surowiznę.

Karmy dla kotów Pronature (http://www.zwierzakowo.pl/sklep/karmy-pronature-dla-kotow.html) są dobierane i bilansowane tak, żeby zapewnić świetne zdrowie nie tylko ruchliwym kotom dachowym, lecz także na przykład kotom wykastrowanym, które wymagają o wiele skromniejszych dawek kwasów tłuszczowych i węglowodanów. Pokarmy każdej wymienionej produkcji powinien mieć w swoim asortymencie każdy liczący się internetowy sklep zoologiczny. Wystarczy zapewnić zwierzęciu właściwą dietę, a ten będzie długo cieszył się doskonałym zdrowiem.